Batı Mahallesi Muhtarı Hülya Büyüktopçu...

“Eski Pendik Fotoğrafları Sergisi” ile geçmişe yolculuk…

150 yıllık bir geçmişe kadar uzanan Pendik fotoğrafları, ilçenin ilk belediye binası olarak kullanılan Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılan sergiyle ziyaretçileri nostaljik bir yolculuğa çıkardı.

Hemen herkesin geçmişine dair izler bulduğu sergide, bazı ziyaretçilerin duygusal anlar yaşadığı görüldü. 1955’ten bu yana Pendik’te yaşadığını söyleyen Fevziye Kurum; “O yıldan bu yana Pendik’te çok değişiklikler yaşandı. Hepimizin evinde eski Pendik fotoğrafları var, qma bunların bir arada sergilenmesi çok önemli. Temenye’de pikniğe giderdik. Tavşantepe’den denizi seyredişimiz dün gibi aklımda. Bu fotoğrafları görünce o güzel hatıralar yeniden gözümde canlandı” dedi.

1955’ten bu yana Pendik’te yaşayan Fevziye Kurum…

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI…

1938 tarihli Pendik Birinci İlkokulu fotoğrafında annesini tanıyan Semahat Altuntaş ise; “Biz neredeyse 100 yıllık Pendikliyiz. Bu sergiyle yeniden geçmişe döndük” derken, Pendik Batı Mahallesi Muhtarı  Hülya Büyüktopcu da  sahilde çekilen 1948 tarihli toplu bir fotoğrafta balıkçılık yapan babasını ve birçok tanıdığını görünce duygusal anlar yaşadı. Büyüktopcu; “Eskiden bol bol balık  tutulur, bütün konu komşuya dağıtılırdı. Burası tam bir balıkçı kasabasıydı”  şeklinde konuştu.

DAHA KAPSAMLI İKİNCİ BİR SERGİ AÇILACAK…

Serginin açılında konuşan Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Sami Divleli, Pendikliler için çok anlamlı olan bu serginin daha geniş kapsamlı olarak ikincisinin de açılacağını söyledi.

Semahat Altuntaş: “Biz neredeyse 100 yıllık Pendikliyiz. Bu sergiyle yeniden geçmişe döndük.”

Batı Mahallesi Muhtarı Hülya Büyüktopçu…

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

cekmekoy sanat akademisi

Çekmeköy Sinema Akademisi oyuncu Hakan Yılmaz’ı ağırladı

“Ayrılsak da Beraberiz”, “Yahşi Cazibe” gibi milyonların beğenisini kazanan yapımlarda yer alan ünlü oyuncu Hakan Yılmaz, Çekmeköy Belediyesi ...