Çanakkale Şehitlik Müzesi Pendik’te…

Gaziler Vakfı’na ait olan 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi, Pendik’te sergilenmeye başladı. 19 Ocak’a kadar sahildeki etkinlik alanında ziyaretçilerini bekleyecek olan seyyar müzede, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan mühimmatlar ve silahların yanı sıra cephede doktorların nasıl çalıştığını gösteren mini bir ameliyathane de bulunuyor.

2012 yılından bu yana  şehir şehir gezerek, Çanakkale ruhunu ülkenin dört bir yanına taşıyan 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Müzesi’nin yeni durağı Pendik oldu. Gaziler Vakfı’na ait müze otobüsteki parçalar, Çanakkale Savaşı’nın ne denli şiddetli geçtiğini gözler önüne seriyor.

7 BİN PARÇA SERGİLENİYOR…

Türk askerlerinin yanı sıra itilaf devletlerine ait mühimmatlar, silahlar, yemek kapları, süngüler ve tabancaların da bulunduğu 7 bin parça, ziyaretçileri yeniden o döneme götürüyor. Gezici müze otobüste, bir de savaş döneminde doktorların nasıl çalıştığını gösteren mini bir ameliyathane bulunuyor. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen gezici müzede, hangi şehidin nereden geldiğini gösteren özel bir bölüm de sergileniyor.

MUTLAKA ZİYARET EDİLMELİ…

2012 yılından bu yana 48 il ve 790 ilçeyi gezerek, Çanakkale’ye gitme imkanı bulunmayanlara ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Gezici Müzeler Sorumlusu Engin Korkmaz; Pendik Belediyesi ve Pendik Kaymakamlığı’na da desteklerinden ötürü teşekkür etti. Korkmaz, tüm Pendiklileri bu fırsatı değerlendirmeye davet  etti.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...