Çamlıca Camii

Çamlıca Camii’nin alemi törenle yerleştirildi

Çamlıca Camii’inin 7,77 metre yüksekliğinde ve 4,5 ton ağırlığındaki ana kubbe alemi, düzenlenen törenle yerine yerleştirildi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, inşaatta çalışan işçiler ve vatandaşların katıldığı törende cami inşaatıyla ilgili gazetecilere açıklama yapan İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca Camii inşaatının yüzde 80 oranında tamamlandığını söyledi.

Külünk, caminin ince işleriyle ilgili İstanbul ve dışında 15’e yakın atölyede üretimlerin devam ettiğini belirterek; mermer, ahşap, kapı, pencere, doğrama, kepenk, alçı, alüminyum, cam, vitray ve yazılarla ilgili atölyelerde çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Cami içinde ana kubbenin sıvasının bitmek üzere olduğunu, ardından kubbe yazısının yerine konulacağını belirten Ergin Külünk, şunları ifade etti:

Çamlıca Camii

DÜNYANIN EN BÜYÜK ALEMİ…

“Bugün de burada Rabbimiz lütfetti, ana kubbemizi kapattık, kurşunumuzu kapladık. Dünyanın en büyük alemi olan, 3 küsur metre genişliğinde ve 7,77 metre yüksekliğindeki paslanmaz çelikten mamul, nano teknoloji bir uygulama ile altın rengi verilmiş olan ana kubbe alemimizin hilal bölümünü, sizlerin şahitliğiyle yerine takmış olacağız.”

Camlıca Camii

2017’DE İBADETE AÇILMASI HEDEFLENİYOR…

Camiyi yıl içinde ibadete açmayı planladıklarını dile getiren Külünk; “Söz vermiyoruz, yetiştirmeye gayret ediyoruz. Çünkü eğer söz verirsek, sözümüzü yerine getirmek zorundayız. 2017 senesini biz kendimize baz aldık, bu sene bu işi bitireceğiz diye ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çamlıca Camii

YOL, TÜNEL VE METRO ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR…

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, cami çevresindeki yol ve tünel inşaatıyla metro çalışmalarının da hızla devam ettiğini sözlerine ekledi. Konuşmanın ardından, Üsküdar Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir’in duaları eşliğinde alem yerine konuldu. 

Çamlıca Camii

Çamlıca Camii’inin 7,77 metre yüksekliğinde ve 4,5 ton ağırlığındaki ana kubbe alemi, düzenlenen törenle yerine yerleştirildi…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...