Riva

Beykoz camı Riva’da turizmle buluştu

Beykoz camcılığını yeniden canlandıracak ve turizm ile buluşturacak olan Riva Cam Sanat Merkezi hizmete girdi. Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle hayata geçen “Beykoz Camcılığının Tarihi Mirasını Koruma ve Turizme Kazandırma Projesi” kapsamında kurulan merkezde, ilçenin camcılık mirasını geleceğe taşıyacak ve el işi üretim yapacak ustalar yetiştirilecek.

Riva’da eğitim, turistik tanıtım ve satış faaliyetlerinin yapılacağı mekan, Anadolukavağı ve Polonezköy’ün ardından ilçede kurulan üçüncü merkez olarak hizmet verecek. Merkezin açılışına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, belediye başkan yardımcıları, Riva Muhtarı Mevlüt Eren, cam ustaları ve kursiyerler katıldı.

Riva Cam Sanat Merkezi

BAŞKAN ÇELİKBİLEK: CAM, BEYKOZ’A HAYAT VERECEK…

Başlattıkları projeyle fabrikaların kapanmasıa ile sekteye uğrayan camcılığı yeniden canlandırmak istediklerini ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek; “Açtığımız merkezlerle dışarıdan gelenlere buranın bir cam kenti olduğunu anlatmak işitiyoruz. Camla ilgili etkinliklerin yapılması, dışarıdan gelen insanlara bunların satışının yapılması halinde bölge gelişmiş olacaktır. Buradaki en büyük husus da cam sanatıyla uğraşanların gayretidir. Onlar bu faaliyetleri yaparak hem kendilerini geliştirecekler, hem de camcılığı ayakta tutacaklar. Camın tekrar ekonomik bir güç olması ve ilçemize hayat vermesi lazım. Merkezin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Beykoz camı

KAYMKAM KATIRCI: BEYKOZ, DÜNYA CAMCILIĞININ MERKEZİ OLACAK…

Beykoz’un camla turizmde ivme yakalayabileceğine değinen Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise; “Beykoz yüzyıllar boyu camcılığın merkezi olmuş.  Fabrikaların kapanmasıyla bir gerileme dönemine girilmiş. Beykoz, yeniden dünya camcılığını merkezi olacak. Buna inanıyorum. Gerekli altyapımız, ustalarımız ve cam sevdalılarımız var. Beykoz’un turizm anlamında her şeyi var. Burada dünyada olduğu gibi bir Cam Köyü ve Cam Vadisi kurulabilir. Merkeze destek veren derneğimize, belediyemize, cam gönüllüleri ve kursiyerlerimize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Beykoz camcılığını yeniden canlandıracak ve turizm ile buluşturacak olan Riva Cam Sanat Merkezi hizmete girdi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...