Abdi İbrahim, 100. yılında Van Gogh’u Türkiye’ye getirdi…

1

Türk ilaç sektörünün köklü ve lider şirketlerinden Abdi İbrahim, 100’üncü kuruluş yıldönümünü sanat, bilim ve teknolojiyi yenilikçi bir şekilde harmanlayan “Van GoghAlive Dijital Sanat Sergisi” ile kutluyor. 

3.000’in üzerinde dijital imajın tek bir hikâye anlattığı, çarpıcı bir sanat ve teknoloji füzyonu olan “Van GoghAlive”, 10 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul Karaköy Antrepo 3’te ziyarete açık olacak. 

Singapur’daki dünya prömiyerinin ardından ilk kez Türk sanatseverlerle buluşan sergi, dahi ressam Van Gogh’un en ünlü eserlerini çerçevenin içinden çıkarıyor; izleyicilerine klasik müze gezisinin çok ötesinde bir deneyim yaşatıyor. 

Singapur’daki dünya prömiyerinin ardından ilk kez Türkiye’de… 

Van GoghAlive’ın açılışı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut; sanat, bilim ve teknolojiyi yenilikçi bir şekilde harmanlayan Van GoghAlive sergisinin, bu özellikleriyle Abdi İbrahim’in 100 yıllık bakış açısını yansıttığına inandıklarını söyledi. 

4

Barut; “Bu anlayışla 100. yılımızı ışık, renkler ve etkileyici seslerin muhteşem birlikteliğini yansıtan Van GoghAlive ile kutluyoruz. Yenilikçi ve devrimci niteliğiyle son dönemde multimedia gösterisi alanında en etkileyici projelerden biri olarak dikkati çeken sergiyi, Singapur’daki dünya prömiyerinin ardından ilk kez Türk sanatseverlerle buluşturuyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. 2012 boyunca Türkiye’de olacak ve sanatseverlere unutamayacakları bir görsel şölen yaşatacak olan Van GoghAlive, aynı zamanda sanat dünyasının ilgisini de ülkemize çekecek” diye konuştu. 

Çerçeve yok, içindesin! 

Grande Exhibitions Avustralya tarafından tasarlanan ve Abdi İbrahim’in katkılarıyla önce İstanbul, ardından da Ankara’da sanatseverlerle buluşacak “Van GoghAlive”; ziyaretçilerin ‘unutulmaz bir deneyim’ diye tanımladıkları canlı bir ışık, renk ve ses senfonisi yaşatıyor. Çerçevesi olmayan sergide, dahi ressamın 1880-1890 yılları arasındaki çalışmaları ve hayat deneyimlerinden oluşan coşkulu ve canlı detaylara sahip yapıtları; SENSORY4 teknolojisiyle donatılmış yüksek çözünürlüklü 40 projektör aracılığıyla dev ekranlara, duvarlara, kolonlara, zemine, tavana yansıtılıyor. 

3

Vincent Willem Van Gogh kimdir? 

30 Mart 1853-29 Temmuz 1890 tarihleri arasında yaşamış, Hollandalı ard izlenimci bir ressamdır. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer almaktadır. Resim kariyerine 1880’den sonra başlayan Van Gogh, başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışmış; Paris’te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçmiştir. Güney Fransa’da geçirdiği süre zarfında, bugün yaygın olarak tanınan kendine özgü resim tarzını gelişmiştir.

Van Gogh, ömrünün son 10 yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya-yağlıboya resim ve 1.100 karakalem çalışma üretmiş, en meşhur eserlerini ise son iki yılında yapmıştır. 1888’de ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiş, giderek kötüleşen ruhsal hastalığı sonucunda kendini göğsünden vurarak intihar etmiştir. 20. yüzyıl sanatını ciddi şekilde etkilemiş olan Van Gogh, fovistlerin ilham kaynaklarından biridir ve Empresyonizm’in öncülerinden kabul edilmektedir.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ayşe Ekiz

Bizbize Fasıl’da Ayşe Ekiz rüzgârı

Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Ayşe Ekiz, geçtiğimiz hafta sonu Ataşehir Bizbize Fasıl’a konuk oldu. Mekanın müdavimlerinden gelen ...