Yeni projeler ne getirecek, ne götürecek…

P1060126

Habertürk ekranlarında Didem Yılmaz’ın modere ettiği “Türkiye’nin Nabzı” adlı programa konuk olan mimarlar, “Yeni İstanbul”u tartıştılar. Programda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Çılgın Projeler” de dahil olmak üzere, planlanan projelerin İstanbul’a ne getirip, ne götüreceği tartışıldı.

Aynı zamanda Kadıköy Life Dergisi köşeyazarı da olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp,  2009 Yerel Seçimleri’nde AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Mimar Sinan Genim, Mimar Hakan Kıran, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman ve Kent Tarihçisi Süleyman Göncüoğlu’nun katıldığı programda, oldukça ilginç konular tartışıldı.

Ahmet Vefik Alp: “Taksim’e ‘Cami ve Dinler Müzesi Projesi’ hazırladım…”

Programda bir de flaş haber verildi. Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp; “Taksim için bünyesinde Dinler Müzesi de olan bir cami projem var. Bu konu üzerinde iki yılı aşkın bir süredir çalışıyorum. Taksim’de Fransız Konsolosluğu arkasında otopark olarak kullanılan alanda, 2.500 metrekarelik inşaat alanına sahip ve çoğunluğu yeraltında olacak bir proje… Toplam 8 kattan oluşan projenin cami alanı dışındaki 3 katında Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık dini ile ilgili müze ve kültür merkezi yer alırken, diğer katlarında sergi alanları ve otopark bulunacak” dedi.

İstanbul tarihinde 5 defa yenilenmiş…

Programa katılan mimarlardan Sinan Genim, İstanbul’un tarihinde 5 defa yenilendiğini, şimdilerde altıncı defa yenilenmenin arefesinde bulunduğunu söyledi. Genim, bunun mutlaka olması gerektiğini ve bundan korkulmaması gerektiğine değindi.

P1060135

Kent tarihçisi Süleyman Göncüoğlu: “İstanbul’un yönetim felsefesi yok…”

Programın konuklarından kent tarihçisi Süleyman Göncüoğlu, İstanbul ile ilgili yapılacak yenilik projeleri konusunda herkesin kafasının karışık olduğuna değinerek; İstanbul’un bir yönetim felsefesinin olmadığını, bu nedenle de bir bütün olarak bakılmayıp, lokal bakıldığına değindi. Göncüoğlu; “Ataşehir, yeni modern bir şehir yerleşim birimiyken, çakma Osmanlı motifleriyle yapılmış bir camiye ne gerek var. Bu çok absürd bir durum” dedi.

Tayfun Kahraman: “İstanbul’a neden bu kadar yükleniyoruz?”

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman ise; “İstanbul’a neden bu kadar yükleniyoruz? Yüklendikçe sorunlar da büyüyor ve gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu durumu önleyebilmenin tek çaresi Plan Disiplini’dir… İstanbul, plan disiplininden kopuyor. Bu da kaosa yol açacaktır. İstanbul, bu endişeyle yaşamamalıdır” dedi.

Hakan Kıran: “İstanbul’un projeleri, Türkiye’nin projeleridir…”

Kabataş Martı Projesi, City Scape Ödülü, Sancaktepe Rings Projesi ile 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülü ve geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Avrupa Otel Ödülleri 2011’de “En İyi Otel Mimarisi” dalında ödül  kazanan ünlü mimar Hakan Kıran ise, İstanbul’a yapılacak projelerin birer Türkiye projesi olduğuna değinerek; tüm meslek gruplarının, hocaların ve otoritelerin üzerinde çalışmaları gerektiğini vurgulayarak, İstanbul’un gelişmeye devam etmek zorunda olduğunu dile getirdi.

P1060142

P1060146

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...