Yeni Kurbağalıdere hızla geliyor!..

Kadıköy’ün kanayan yarası Kurbağalıdere’nin ıslahı için başlatılan çalışmalar, ilçe merkezine ulaştı. Hasanpaşa İETT Garajı çevresi şantiyeye döndü.

İSKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yürütülen çalışmalarda, önemli ölçüde ilerleme kaydedildi. Kirli suyu arıtacak kollektörler ve dev kanalizasyon giderleri Hasanpaşa’ya sevk edildi. Göztepe’de çalışmalar önemli ölçüde tamamlanırken, Kuşdili ve Fenerbahçe çevrelerinde hazırlıklar başlatıldı.

Yağışların mevsim normallerinin altında olması ile birlikte dere üzerinde oluşturulan geçici setler aracılığıyla, çalışmalar kontrollü bir şekilde sürdürülüyor. Kollektörler ve devasa ana hat boruları, ağır iş makineleri ile kontrollü olarak dereye ve dere yatağına yerleştiriliyor.

MEDENİYET GELDİ…

Kurbağalıdere ıslah çalışmaları, Göztepe ve çevresinde önemli ölçüde tamamlandı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi yanında derenin ağır kokusu etkisini yitirdi. Birkaç ay öncesine kadar metropolün göbeğinde yüzeyde akan kanalizasyon atıkları ise yeraltına alındı. Metrelerce yükseklikteki dev ana gider boruları, yeraltına indirilerek üzerine kalın beton tabakası döküldü. Genişletilen dere yatağının çevresine basamaklar yapılması dikkatlerden kaçmazken, dere kenarının yürüyüş yolu olarak da kullanılabilmesi öngörülüyor.

SIRA FENERBAHÇE VE MODA’DA…

Ana hat boruları, kollektör ve iş makinesi sevkiyatlarının önümüzdeki haftalarda Kuşdili’ne gerçekleştirilmesi bekleniyor. Çalışmaların Söğütlüçeşme Metrobüs İstasyonu ile Kuşdili’nde tamamlanmasının ardından, Kurbağalıdere’nin Marmara Denizi ile buluştuğu Fenerbahçe ve Moda’da yenileme faaliyetleri başlayacak.

2014 YAZI SON “KARA YAZ” OLACAK…

Özellikle yaz aylarında yoğun kanalizasyon kokusu ve kirliliğin yaşandığı Kurbağalıdere’de, çağdışı manzaraların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Önümüzdeki  sonbahar aylarında ıslah çalışmaların önemli ölçüde tamamlanması bekleniyor. 2014 yaz aylarını da kısmen ağır lağım kokusu ile geçirmesi beklenen Kadıköylüler, onyılların kanayan yarasının geride kalacağı günleri iple çekiyor.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kartal sahilinde temizlik seferberliği

Kartal sahilinde temizlik seferberliği

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, ‘Yeşilden Maviye Bu Yaşam Bizim’ sloganıyla Kartal’da sahil temizliği etkinliği düzenledi. ...