Yeni anayasa süreci ve âdem-i merkeziyetçilik tartışıldı…

1

Kadıköy, önemli bir konferansa evsahipliği yaptı. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Sosyalist Grubu Çalışma Ziyareti Toplantısı, Doubletree by Hilton Moda’da yapıldı.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk öncülüğünde kurulan Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği SODEM’in organize ettigi konferansa, Brüksel’den temsilciler de katıldı. Türkiye’de yeni anayasa yapım süreci ve adem-i merkeziyetçilik konusunun tartışıldığı buluşmaya, ilgi oldukça fazlaydı. Moderatörlüğünü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın yaptığı konferansa, konuşmacı olarak şu isimler katıldı: Mia De Vits, Karl-Heinz Klar, Anna Terron Cusi, Bernard Soulage, Yoomi Renstrom, Gökhan Günaydın, Karl-Heinz Lambertz, Rıza Türmen, Tommy Waidelich, Cavit Çağlayan ve Umut Oran…

“73 üyemiz ile 7 milyon nüfusu temsil etmekteyiz…”

SODEM’in aynı zamanda kurucu başkanlık görevini de üstlenen Selami Öztürk, yaptığı açılış konuşmasında; “Bizim gibi sosyal demokrat belediyeler ile aynı siyasi kimliği paylaşan sosyalist gruplarla temaslarımızı artırmak amacıyla bu toplantıyı düzenledik. 12 CHP’li belediye başkanı biraraya gelerek SODEM’i kurduk. Şu an 73 üyemiz ile 7 milyon nüfusu temsil etmekteyiz. Amacımız, Avrupalı muhataplarımız ile sürdürülebilir diyalog ve işbirliği sağlamaktır” dedi.

Hükümetin son yasal düzenlemelerdeki dayatmacı tutumunu eleştiren Öztürk; yeni anayasa yapımına toplumun her kesiminin katılması gerektiğini, gerçek demokrasinin merkezden değil, yerelden geçtiğini vurguladı.

3

Bernard Soulage: “AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı vardır…”

Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye ile Çalışmalar Grubu Başkanı Bernard Soulage, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu, Türkiye’nin AB üyeliği için insan hakları, Kıbrıs ve azınlıklar ile ilgili sorunların çözüme ulaştırılmasının beklendiğini söyledi.

Adem-i merkeziyetçiliğin bir Avrupa gerçeği olduğunu, adem-i merkeziyetçi devlet olmadan muktesebat gereği de AB üyesi de olunamayacağını belirten Soulgae; Türkiye’de gerçek anlamda bölgeler olmadığını, fakat AB bölgeleri ile T.C. bölgeleri arasında bağlar oluşturulması gerektiğini söyledi.

Diğer konuşmacılar ise, anayasa yapımı ve adem-i merkeziyetçilik konusunda kendi ülkelerinden örnekler verdiler.

2

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kadıköy Belediye Meclis Üyesi Kasım Keskintaş, Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,  Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Genel Sekreteri Onur Eryüce, Bernard Soulage ve Aliona Fornea…

4Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Osman Erbil

Osman Erbil’den Konut-İş Sendikası’na ziyaret

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, çalışanların temsilcileriyle görüşmelere devam ediyor. Erbil, Konut-İş Sendikası Genel Başkanı ...