Ustalar Ataşehir’de perde dedi

Ataşehir Tiyatro Festivali, 27 Şubat Çarşamba günü, Aziz Nesin’in eserlerinden derlenen “Aziz Nesin Vapuru” isimli oyunla Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde başladı.

Yakın geçmişimizi şekillendiren olayları şiirle, edebiyatla, müzikle, görüntülerle canlı bir belgesel tadında sahneye taşıyan Enver Aysever ve Grup Gündoğarken, “Nereden Nereye” isimli benzersiz bir sahne gösterisiyle 1 Mart Cuma akşamı seyirci karşısına çıktı. Gündoğarken Grubu, 35. yılında, akıllara kazınmış şarkılarıyla Ataşehirlilere eğlenceli bir akşam yaşattı.

AKADEMİ İÇİN BİR RAPOR

Franz Kafka’nın “Akademi için bir rapor” adlı öyküsünden uyarlanan ve yönetmenliğini Malcolm Keith Kay’in üstlendiği Apex isimli oyun da Ataşehirlilerle festival kapsamında buluştu. Müziklerini Oktay Köseoğlu’nun yaptığı oyunun sahne tasarımı Sercan Temiz’e ait. Oyunda, Afrika’da yakalanıp tutsak edilen “Kızıl Peter” adlı maymunun, hayatta kalabilmek için “insan” gibi davranmayı öğrenip özgürlüğü değil, çıkış yolunu araması anlatılıyor.

KİTAP HEDİYE EDİLDİ

Tiyatro dünyamızın ünlü çifti Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey 12 yıl sonra seyircinin karşısına “Vee Perde” isimli yeni bir oyunla çıktı. Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü sahnesinde 4 Mart Pazartesi günü seyirciyle buluşan Neil Simon’ın “Sunshine Boys” hikâyesinden yola çıkılarak, iki eski komedyen Cahide ve Adnan’ın yaşadıklarını anlatan oyunda, bir zamanlar şöhreti doruklarda yaşamış olan bu iki sanatçının, hem birbirleriyle olan çekişmelerini hem de gösteri dünyasının acımasız ve ezici etkisini konu ediyor.Oyun sonrasında Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey’e Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi’ni anlatan özel bir kitap hediye etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Yassıada

Yassıada anıları bu özel koleksiyonda!

Türk demokrasi tarihine utanç vesikaları olarak geçen Yassıada’nın acılarını ve hüzünlerini yansıtan hatıraların yer aldığı özel koleksiyon, Ata ...