Sahrayıcedit Muhtarı’ndan örnek çalışmalar…

1

Sahrayıcedit Mahallesi Muhtarı Seval Özkan’ın örnek olmasını arzuladığımız çalışmaları sürüyor. Mahallenin ortak sorunlarının belirlenmesi adına, ilgili kuruluşlarla mahalle sakinlerinin katılımı ile gerçekleşen “Sokak Toplantıları”, daha etkili iletişim sağlanarak çözüme ulaşmanın sağlanması amacı ile gerçekleştiriliyor.

Önce ortak sorunlar belirlendi…

1 Nisan Pazar günü Gözcübaba Lisesi’nde yapılan toplantıda, vatandaşların problemlerinin oto galerilerinin kaldırımları ve yolları işgal etmesi, sokakları kirletmeleri, otopark haline gelen sokaklar, sokağa kurulan Cumartesi pazarı, artan baz istasyonları gibi konularda yoğunlaştığı belirlendi.

Trafik problemi, Atatürk Caddesi ve E-5 Yenisahra girişinin artık tamamen kitlendiği, Metro durağının açılması ile buradaki trafik yükünün daha da artacağı ve bu soruna acil çözüm üretilmesi gerektiği konusuna da dikkat çekildi. Ayrıca, mahallede bulunan boş arazilerin öncelikli olarak çocuklar ve gençler için spor tesisleri, kültür merkezi, kütüphane gibi değerlendirilerek, vatandaşların kullanımına açılması konuları da öne çıktı.

2

Sahrayıcedit Mahallesi Muhtarlığı ve Kadıköy Belediyesi Sahrayıcedit Gönüllüleri tarafından 23 Nisan Parkı’nda, 20 Nisan Cuma günü Şener Birsöz, Nevzat Ayabeyoğlu ve Melahat Akkutlu İlköğretim Okulları’nın da katılımı ile gerçekleştirilecek olan Çocuk Şöleni’ne, tüm çocuklar ve mahalle sakinleri davet edildi.

Başlatılan ve planlanan sosyal projelerden de bahsedilen toplantıda, özellikle Şener Birsöz İlköğretim Okulu öğrencileri ile sosyal sorumluluk projesi kapsamında mahallede yaşayan yaşlı, hasta, ihtiyaç sahibi kişilere yapılan ziyaretlerden hem vatandaşların, hem öğretmen, öğrencilerin ve velilerin memnuniyeti ile düşünceleri aktarılarak, bu projelerin yaygınlaştırılmak istendiğinin de altı çizildi.

Güneşli bir İstanbul gününde gerçekleştirilen toplantıda Muhtar Özkan, Mahalle Meclisi oluşturulması projesini tamamlamaktan duyduğu heyecan ve memnuniyeti belirtti. Günümüzde 40-50 bin nüfuslu mahalleyi, bir muhtar ve ihtiyar heyetinin yönetmesinin zorluklarına dikkat çeken Özkan, bu nedenle sokak temsilcilerinden oluşan bir Mahalle Meclisi oluşturduklarına değindi. Bu şekilde her türlü problemi anında haber almak ve hemen ilgililere iletilmesini sağlayarak, çözüme gidilmesinin daha kolay olacağının altını çizdi.

Yaklaşık 60 sokak ve 1.000 kadar binanın dolaşılarak yönetici ve görevlilerle görüşülüp toplantıya davet edildiğini, birbirine yakın ve ortak sorunları olan gruplar halinde sokak sakinlerinin katılımı ile altı ayrı toplantı yapıldığını hatırlatan Özkan; sorunların çözülmesi ile daha güzel bir Sahrayıcedit’te yaşamak için mahalle sakinlerinin desteği ile çalışmalarına devam edeceklerini ve Mahalle Meclisi Açılışı’nın 22 Nisan 2012 Pazar günü, Kozyatağı Kültür Merkezi’nde yapılacağını açıkladı.

3

4

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Demokrat Parti

Demokrat Parti Kadıköy’den yeni başkana tebrik

31 Mart yerel seçimleri, beraberinde birçok tartışmayı getirerek gerçekleşti. İstanbul’da seçimin ardından yapılan itirazlar sürerken, Kadıköy başta olmak ...