Pendik'te pedallı ulaşım dönemi başlıyor

Pendik’te pedallı ulaşım dönemi başlıyor

Pendik Belediyesi Yenişehir, Çamlık, Kurtköy ve Harmandere Mahallelerini bisiklet yollarıyla birbirine bağlayacak projeye start verdi. Proje kapsamında tüm bisiklet yolları Metro, okullar ve AVM’lere entegre edilecek. Güzergâhlar EDS’yle izlenecek. 30 km olarak planlanan bisiklet yollarında teknik servisler de yer alacak.

pendikte pedallı ulaşım dönemi

Bisiklet Yolları Projesi; Yenişehir, Çamlık, Kurtköy ve Harmandere Mahallelerindeki hâlihazırda 10 kilometrelik mevcut yolun 30 kilometreye çıkarılmasını öngörüyor. Bölge sakinleriyle toplantı yapan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, dört mahallenin bisiklet yollarına oldukça uygun olduğunu belirterek 30 km.lik yolun ilk etabının ekim ayında tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Başkan Şahin: “Artık ulaşımda yeni model; bisiklet. Anneler dahil herkes bisiklete binmeli. Bu süreç içinde her türlü öneriyi vatandaşlarımızdan bekliyoruz.” dedi.

BİSİKLET YOLLARI EDS’YLE DENETLENECEK

Fen İşleri Müdürlüğü bisiklet yolu güzergâhıyla ilgili çalışma yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle ortaklaşa yürütülen projede bisiklet kullananların güvenliği açısından yollara Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) yerleştirilecek. EDS sayesinde özellikle sorumsuz hız tutkunu sürücülerin önüne geçilmiş olunacak.

pendik pedallı ulaşım

METROYA, AVM’YE, ASM’YE BİSİKLET YOLUYLA GİDİLECEK

Pendik’te bisiklet yollarını birbiriyle birleştirerek oluşturulan ulaşım ağı, aynı zamanda İstanbul’da ilk olma özelliği de taşıyor. Şimdilik dört mahalleyi kapsayan bisiklet yolu ağı sayesinde vatandaşlar günlük ulaşım ihtiyaçlarını bisikletle giderebilecek. Bisiklet yolları metroya, AVM’lere, okullara ve sağlık tesislerine entegre edilecek. Bu noktalarda bisiklet park yerleri bulunacak. Aynı zamanda İSBİKE tarafından bölgede kiralık bisiklet noktaları bulunacak.

 

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...