Pendik Belediyesi’nden kâğıt israfına son…

1

Pendik Belediyesi, İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi bünyesinde ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, evrakların fiziksel olarak dolaştırılması ve ıslak imza uygulamasından vazgeçerek “Döküman Yönetim Sistemi”ne geçti.

Pendik Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün; bütün devlet kurumları, bütün diğer kurumlar, dijital imzaya ve dijital evrak kayıt sistemine geçince, kağıt yapmak için ağaç kesmek mecburiyetinde kalınmayacağını belirtti.

3-3,5 yıl Pendik Belediyesi’nde görev yaptığını ve Pendik Belediyesi’nin halka hizmet konusunda ne kadar duyarlı olduğunu görme imkanına sahip olduğunu söyleyen Bakan Ergün; ”Pendik Belediyesi, kağıtla, kağıt imzalamakla, kağıt doldurmakla, kağıt yazmakla uğraşmayacak. Halk da uğraşmayacak. Pendik Belediyesi ile iş yapan kurumlar da uğraşmayacaklar. Süreç içerisinde bunların hepsi gerçekleşecek. Tabii ki ağaçlar da kurtulacak. Bütün devlet kurumları, bütün diğer kurumlar, dijital imzaya ve dijital evrak kayıt sistemine geçince, kağıt yapmak için ağaç kesmek mecburiyetinde kalmayacağız. Bu, teknolojik ve çevreci bir iş olacak” dedi.

3

”Dijital imza, kurumsallaşma çabasının bir parçası…”

Törende konuşan Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ise, son 3 yılda en başarılı oldukları alanları ”Kaynakları iyi yönetmek” olarak açıklarken, bu yıl bütçenin 100 milyon liraya yakın kısmını yatırıma ayırdıklarını belirtti.

Dijital imzanın, uzun yıllardır devam eden kurumsallaşma çabasının bir parçası olduğuna değinen Başkan Şahin, süreç daha ileriye taşındığında iş yükü ve kaynak kullanımı açısından daha iyi noktaya geleceklerini belirterek; “Bu yatırımlarla Pendik’te yaşam standardını daha da yükselteceğiz. Gördüğünüz bu proje ve yatırımları, kaynakları çok iyi kullanarak gerçekleştirdik. Öyle ki, geçen yıl 23 milyon TL bütçe fazlası verdik. Bu yılki 220 Milyon TL’lik bütçemizin 100 milyonunu yatırımlara ayıracağız. Dijital imza, kurumsallaşmamızın bir sembolü, ama arka planda yıllardır devam eden bir çalışma var.  E-imza sayesinde vatandaşa hizmeti daha şeffaf ve kolay sunacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, dijital imza ile iç emri imzaladı. Daha sonra, Habib Ali Baltacı adlı vatandaşa dijital imzaya geçişteki ruhsat teslim edildi ve e-imzaya geçilmesi nedeniyle simgesel olarak birkaç evrak yakıldı.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

pendik-te-yemen-e-gonderilmek-uzere-yemen-carsisi-kuruldu

Pendik’te Yemen’e gönderilmek üzere Yemen Çarşısı kuruldu

Pendik Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan ve 28 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği Yemen’e Yardım Kampanyası kapsamında Yemen Çarşısı kuruldu. ...