Moda’da asırlık dev ağaç devrildi…

İstanbul’u son günlerde etkisi altına alan sisli, puslu ve yağışlı havanın geçtiğimiz akşam geç saatlerde fırtınaya dönüşmesi, farklı semtlerde çok sayıda hasara neden oldu.

Kadıköy’ün önemli yapılarından tarihi Gazi Muhtar Paşa Köşkü’nün de içinde yer aldığı eski Kadıköy Kız Lisesi, şimdiki adıyla İstanbul Kadıköy Lisesi’ndeki asırlık dev ağaç, olumsuz hava koşullarına dayanamadı. Büyük bir gürültüyle devrilen ağaç, altında park eden bir arabayı da kullanılamaz hale getirdi.

MODA’NIN YEMYEŞİL KÖŞESİ…

1800’lü yılların sonlarından itibaren bahçesinde yemyeşil görüntüleriyle Modalılar için çok özel olan bu mekanın bahçesinde sayısız ağaç bulunuyordu. Zamanla kökleri çürüyen ve güçsüzleşen ağaçlar yetkililer tarafından korumaya alındı, dalları kesilerek üzerlerindeki ağırlık hafifletildi.Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Belediyesi ekipleri tarafından da okul bahçesinde kapsamlı bir budama çalışması gerçekleştirildi.

BÜYÜK BİR FACİA OLABİLİRDİ…

Fırtınada devrilen en son ağacın ise, fotoğrafı çekildiğinde köklerinin pek fazla olmaması dikkat çekti. Fırtınanın gece geç saatlerde çıkması ve eğitim-öğretim zamanına denk gelmemesi, belki de büyük bir faciayı önledi. Okul bahçesinde artık çok az sayıda kalan tarihi ağaçları yaşatmaya çalışırken, güvenliklerinin de ihmal edilmemesi gerekliliği öne çıktı.

AYKURT NUHOĞLU İNCELEMELERDE BULUNDU…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, sabahın erken saatlerinde İstanbul Kadıköy Lisesi’ne gelerek incelemelerde bulundu. Kadıköy Belediyesi ekipleri de devrilen ağacı kaldırarak, çevrede gerekli güvenlik önlemlerini aldı.

Fotoğraflar: İlayda Genç & Nusret Karaca

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali sinema günleri ile başlıyor

KADFEST heyecanı başlıyor. Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali “KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali”ni hayata geçiriyor. Festival, geniş yelpazedeki ...