Marmaray’ın raylarına ilk kaynak Kadıköy’de…

1

Marmaray Projesi’ndeki demir rayların kaynağı, Kadıköy’deki Marmaray Ayrılık Çeşme İstasyonu’nda yapıldı. Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Marmaray’da tüp geçit inşaatının tamamlanmasının ardından, rayların döşenmesi aşamasına geçildi.

Tayyip Erdoğan, Marmaray projesi ile ilgili şunları söyledi:

”Marmaray’ı denizin altına tüpler döşeyip, içine ray yerleştirmek olarak görmek, onu hafife almak olur. Ters yöne iki akıntının olduğu bir denizin altında bu işi gerçekleştiriyoruz. Yüzeyin 60 metre derinliğinde, dünyanın en derin batırma tüp tüneliyle bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Sadece bir raylı ulaşım sistemi kurmakla kalmıyoruz; adeta ince işçilikle bir sanat eseri inşa ediyoruz.

Burada şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu bir İstanbul projesi değildir. Marmaray, bir Türkiye projesidir. Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan, birleştiren, kıtalararası bir projedir. Marmaray bir dünya projesidir. Bu proje ne kadar İstanbul projesiyse, o kadar Van projesidir, Tekirdağ projesidir; Antalya, Yozgat, Erzurum, Kars projesidir. Hatta bu proje, Batı’da Londra’yı, Doğu’da Pekin’i çok yakından ilgilendiren bir projedir.

Marmaray’ın tamamlanmasıyla birlikte, sadece Anadolu ve Avrupa yakaları raylı sistemle birleşmeyecek. Bu projeyle, Pekin ile Londra arasında kesintisiz bir demiryolu hattı tesis edilmiş, ‘modern bir İpek Yolu’ inşa edilmiş olacak.”

3

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Demokrat Parti

Demokrat Parti Kadıköy’den yeni başkana tebrik

31 Mart yerel seçimleri, beraberinde birçok tartışmayı getirerek gerçekleşti. İstanbul’da seçimin ardından yapılan itirazlar sürerken, Kadıköy başta olmak ...