Şehitler Çeşmesi

Maltepe’de Şehitler Çeşmesi açıldı

Maltepe Belediyesi, vatanın ve milletin geleceği için toprağa düşen bütün şehitler anısına Başıbüyük’te yaptırdığı Şehitler Çeşmesi’ni, şehit aileleriyle birlikte açtı. Bu açılışın yanı sıra Başıbüyük Kentsel Yenileme ve Bilgilendirme Ofisi’nin de açılışını gerçekleştiren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç; “Çeşmeden su içenler aziz şehitlerimizi, gazilerimizi hatırlasın, onları yâd etsin istedik. Ayrıca çeşmeyle beraber kurduğumuz kentsel dönüşüm ofisiyle de, Başıbüyük’ün en önemli sorunu olan kentsel dönüşümle ilgili birinci elden bilgi edinin istedik” dedi.

maltepede-sehitler-cesmesi-acildi-6

Maltepe Belediyesi tarafından yaptırılan Şehitler Çeşmesi ile Başıbüyük Kentsel Yenileme ve Bilgilendirme Ofisi, Başıbüyük’te düzenlenen bir törenle açıldı. Yüzlerce yıldan bu yana ilçenin su ihtiyacını karşılayan Kayışdağı suyunu ilçe sakinleriyle yeniden buluşturan çeşme, tüm şehitler başta olmak üzere Maltepeli şehitler Bayram Aksu, Bayram Aydın, Bekir Bayram, Bünyamin Ot ve Yaşar Yeniören’in anısına ithaf edildi. Açılışa Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, Başıbüyük Araştırma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Veli Çelik, meclis üyeleri, muhtarlar, birim müdürleri, şehit aileleri ve mahalleliler katıldı.

Şehitler Çeşmesi

ÇEŞMELER, ANADOLU KÜLTÜRÜNÜN MİRASI…

Törenin açılış konuşmasını yapan Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak; “Unutmayın ki bu topraklar, uğruna ölenler olduğu için ayakta. Bu ülke, şehitleri ve gazileri sayesinde vatan toprağıdır. Şehitlerimiz bu şekilde yaşatıldığı sürece bizler de ilelebet bu topraklarda yaşayacağız. Şehitlerimiz için büyük fedakârlıklar ve emeklerle yapılan bu çeşmeyi yapanlara teşekkür ediyorum. İnşallah buradan geçenler, Anadolu kültürünün mayası olan çeşmelerden biri olan Şehitler Çeşmesi’nden bir bardak su içerek şehitlerimiz yâd edecek, onlar için dua okuyacaklardır” dedi.

Şehitler Çeşmesi

“BİZ YAPTIK, SİZ KORUYACAKSINIZ”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da, katılımlarından ötürü Başıbüyük halkına teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Çeşmeler, Anadolu kültürünün bizlere mirasıdır. İşte onun içindir ki Edirne’den Ardahan’a, Samsun’dan Antalya’ya bir ağacın altında, bir dere ağzında, bir köy meydanında bu çeşmelerden görmek mümkündür. Çeşmemizi şehitlerimiz anısına yaptık. Bu toprakları canları pahasına savunanlardan Allah razı olsun. Anadolu topraklarını emperyalizme kurban etmemek için savaşan, bu uğurda canlarını veren Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu topraklar için 15 Temmuz darbe sürecinde de olmak üzere şehit düşen asker ve vatandaşlarımızı minnetle yâd ediyorum. Bu çeşme onların aziz anıları içindir. Bu çeşmeyi yapan biziz, koruyacak olanlar sizlersiniz.”

Şehitler Çeşmesi

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SÖZ HALKIN…

Başıbüyük’te yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Başkan Kılıç; “Bizden önce burada olan TOKİ ile el sıkıştık, samimi görüşmeler yaptık ve sizler için konutların metrekare birim fiyatında indirim yaptık. Bunun için bazı haklarımızdan feragat ettik. Her şey sizin daha ucuz ve kaliteli konutlarda oturmanız içindir. Maltepe’nin zaman kaybına tahammülü yok. O yüzden her kurumla sizler için el sıkışmaya hazırız. TOKİ de bizim, asker de, polis de. Devlet olarak hizmet etmek için buradayız. Burada bu ofisimizi açtık ki, sağdan soldan duyduğunuz açıklamalara itibar etmeyin, gelin en doğru bilgiyi buradan öğrenin. Rica ediyorum, yeni başlayacağımız ada üzerindeki proje için imza atmayanlar atsın, artık bir yerlerden başlamamız gerekmekte” şeklinde konuştu.

Şehitler Çeşmesi

TOKİ’DEN BİRLİK MESAJI…

TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik ise modern bir şekilde kentsel dönüşüm gerçekleştireceklerini, Başıbüyük’te belediye işbirliğiyle yapacakları projenin örnek olacağını ve halkla beraber bu yolda yürüyeceklerini söyledi. Daha sonra önce Şehitler Çeşmesi, ardından da Başıbüyük Kentsel Yenileme ve Bilgilendirme Ofisi’nin açılışı yapıldı. Kaymakam Necip Çakmak, Belediye Başkanı Ali Kılıç ve yetkililer, açılışın hemen ardından vatandaşlardan gelen soruları cevapladı.

Şehitler Çeşmesi

Maltepe Belediyesi, vatanın ve milletin geleceği için toprağa düşen bütün şehitler anısına Başıbüyük’te yaptırdığı Şehitler Çeşmesi’ni, şehit aileleriyle birlikte açtı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepeliler güne sabah sporu ile başlıyor

Maltepeliler güne sabah sporu ile başlıyor

Maltepeliler sabah sporu için parklarda buluşuyor ve “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diyerek, ilçe belediyesinin “Güne Sporla Başla” ...