Maltepe’de Brezilya coşkusu

Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Beşçeşmeler Yaz Festivali’nin bu haftaki konuğu Brezilya oldu. Brezilya ekibinin yöresel ezgileriyle katılıcıları coşturduğu etkinliğe, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve başkan yardımcılarının yanı sıra Brezilya’nın İstanbul Başkonsolosu Paulo Roberto Caminda de Castilhos Franca ile vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ali Kılıç, Brezilyalı konuklarını ikinci kez Maltepe’de konuk etmekten mutluluk duyduklarını belirterek; “Tarihi Beşçeşmeler Meydanı’nı farklı kıtalardan, farklı kültürlerden ve inançlardan gelen herkese, gönül köprüsü kurar gibi açmak istiyoruz. Burada sizleri dünyanın en eşsiz, en güzel ve en sıcak insanlarıyla tanıştırmak istedik. Çünkü çok iyi biliyoruz ki insanlar birbirini tanıdıkça yakınlaşır, kucaklaşır, dostlukları pekiştirir, sevgiyi perçinleştirirler. Birbirlerinden uzaklaştıklarında ise, kin ve nefret duvarlarının arkasına saklanarak birbirlerine önyargıyla bakarlar” dedi.

ALİ KILIÇ: BEŞÇEŞMELER’İN MİRASINI GELECEK KUŞAKLARA AKTARIYORUZ…

Asırlar önce Maltepe’yi kuranların, Beşçeşmeler’in temelini attıklarında beş çeşmeden sular akıttıklarını ifade eden Kılıç; “Su, Anadolu kültüründe hayat demektir. Bizde derler ki, ‘Su gibi aziz ol’. İşte bu meydanda büyüklerimizin yaptıkları bu hizmetler, deyim yerindeyse aziz olmuş ve bize ulaşmış. Bize düşen de bizden sonraki kuşaklara dünya kültürlerini ve inançlarını anlatarak, sevgiyle ve dostlukla bir arada yaşamak. Çünkü dünyanın her tarafında savaşlar var. İnsanlar birbirlerinin inançlarını kabul etmedikleri için inanç savaşları var. Beşçeşmeler’in bu mirasını gelecek kuşaklara aktararak, bunların önüne geçebiliriz” şeklinde konuştu.

CUMHURİYET FESTİVALİ MÜJDESİ…

Etkinliklerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar devam edeceğinin müjdesini de veren Başkan Ali Kılıç; “29 Ekim’i emperyalizme başkaldırı günü, Anadolu insanının yedi düveli dize getirdiği gün olarak kabul ediyoruz. O nedenle 29 Ekim sadece yılda bir defa, bir dakikalık saygı duruşuyla anılmaz. Onu 365 gün yüreğinizde hissedeceksiniz. Maltepe Belediyesi olarak 1-29 Ekim tarihlerinde bir ay boyunca burada ve Maltepe’nin 18 mahallesinde Cumhuriyet Festivali yapacağız” açıklamasında bulundu.

BAŞKONSOLOS PAULO’DAN BARIŞ MESAJI…

Brezilya’nın İstanbul Başkonsolosu Paulo Roberto Caminda de Castıilhos Franca ise, Brezilya halkının ve festivale katılan Brezilya ekibinin kalbini Maltepelilere ve Türk halkına açtığını söyleyerek; “Bu festival sayesinde birbirimizi daha fazla tanıyacağız. Birbirimize çok benziyoruz. Çok büyük bir kalbimiz var. Sevgi ve barış, bizim için de çok önemli. Aşka ve barışa ihtiyacımız var” değerlendirmesinde bulundu.

Brezilya

BREZİLYA EZGİLERİ MALTEPE’DE..

Etkinlikte Brezilya’nın sevilen müzik gruplarından Quinteto Violado sahne alarak, ülkelerinin klasik ve popüler şarkılarını dinleyicilerle buluşturdu. Brezilya’nın neşeli şarkılarını seslendiren grup, sahne performansıyla da büyük beğeni topladı. “Forro İstanbul” ve “Capoeira Anatolia” toplulukları da Brezilya‘ya özgü danslarıyla sahne aldı. Danslara ve Latin müziğinin kıvrak ritimlerine eşlik eden vatandaşlar, hayli keyifli vakit geçirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı’nda temizlik seferberliği

Aydos Ormanı için temizlik seferberliği başlatıldı. Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü ile Kartal Cem Evi işbirliği ile 27 Temmuz ...