Macar heyeti Üsküdar’da!

Macaristan Başbakanı Orbán Viktor’un 2013 yılında Türkiye’yi ziyaretiyle başlayan Üsküdar ve Kaposvár kardeş şehir ilişkisi, günümüzde ortak kültürel proje çalışmaları ve etkinlikler boyutuna taşındı. Karşılıklı işbirliğiyle ekonomi, bilim ve eğitim alanlarında ilişkileri geliştirmek ve diyalogun güçlendirilmesi amacıyla, iki şehir arasında kardeşlik protokolü imzalandı.

Kaposvár Belediyesi Ekonomik Kalkınma Ajansı Genel Müdürü Rita Uhrig, konu ile ilgili yaptığı açıklamada ”Kaposvár Megyei Jogú Város Belediye Başkanımız Szita Károly’un size selamını ve yollamış olduğu değerli mektubu getirdik. Szita Károly’un mektubunda belirttiği gibi, mümkün olduğu kadar fazla Türk şirketini Kaposvár’da görmekten memnuniyet duyacağız. Geçtiğimiz yıl Ankara’dan Kaposvár için çevre dostu doğalgaz ile çalışan ekonomik 40 adet MAN otobüs satın aldık. Şehrimizdeki tüm otobüsleri yenileyip, otobüs filomuzu genişletmek ve çeşitlendirmek istiyoruz. Üsküdar’ın işadamlarını ülkemize yatırım yapmaya davet ediyoruz. İstanbul’un incisi, Boğaz’ın gerdanlığı ve güven veren kardeş kentimiz Üsküdar’ın yükünü Kaposvár olarak paylaşmaya adayız. Üsküdar’ın ekonomik potansiyeli ve dinamizmi çok yüksek, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak isteriz” dedi.

HİLMİ TÜRKMEN: KAPOSVAR, CAZİP YATIRIM TEŞVİKLERİYLE ÇEKİCİ BİR KENT…

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise; ”Kardeş şehrimiz güzel kent Kaposvár’dan bugün sizleri Üsküdar’ımızda misafir etmekten ve değerli dostum Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly’un selamını ve mektubunu getirmenizden mutluluk duyuyorum. Kaposvár’ı cazip yatırım teşvikleriyle çekici hale getiren Başkan Szita Károl, çok yerinde ve doğru yapıyor. Kaposvár ziyaretimde gördüm, büyük ve kapsamlı bir kampüse sahip, içerisinde geyik ve yaban hayvanların yetiştirildiği üniversitenizi gezdim. Harika, çok lezzetli geyik etlerinden yedik” şeklinde konuştu. Türkmen, konuşmasının devamında şunları ifade etti:

İYİ Kİ KAPOSVAR VAR, İYİ Kİ ÜSKÜDAR VAR…

“Üsküdar olarak çok güçlü bir kentiz. Belediye olarak, İstanbulluları ücretsiz Boğaz turuna çıkarmak amacıyla 54 metre uzunluğunda tur gemisi, yüzen kültür merkezi yaptırdık. Üsküdar Valide Sultan Gemisi, Tuzla’da bir Türk firma tarafından 1,5 yılda yapıldı. Tüm İstanbulluların faydalanabileceği gemimizin bugünki boğaz turluna sizi de davet ediyorum. Bizim en başarılı, girişken ve çalışkan işadamımız Konsolos Osman Şahbaz Bey var. O da sizdedir, Macaristan’dadır. Üsküdar’dan aziz dostum Szita Károly’a selam iletin, gayretli ve samimi çalışmaları olumlu neticeler verecektir. Kendisini yeniden Üsküdar’a davet ediyorum. Yaşamaya değer, iyi ki Kaposvar var, iyi ki Üsküdar var.”

OSMAN ŞAHBAZ: İKİ KENTİN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK İÇİN BURADAYIM…

Konsolos Osman Şahbaz da ”Kültür ve ekonomi diplomasini genişletmek ve geliştirmek adına önemli hizmetler veriyorsunuz. İki ülke arasında ticari ve kültürel işbirliğimizi geliştirirken, ortak tarihe sahip ve birbirini tamamlayan iki kardeş kentin üçüncü ülkelerde birlikte birbirini tamamlayarak çalışmalar yapabiliriz. Ortak çalışmalarımız ve farklılıklarımız, milli gelirlerimizin artmasına etki edecektir. Kardeş toplumlar arasındaki iletişim geçişleri de artıracaktır. 4.0 Sanayi, teknoloji ve bilgi, iki millet arasındaki en önemli kilit taşıdır. Her zaman olduğu gibi her koşulda iki dost milletin gelişmesini ve potansiyeli büyük olan başarılı geleceğini destekliyoruz. Doğal ekolojisi, yeşili, sosyal alanları ve yaşanılabilirlik kalite kriterleri yüksek Kaposvár’a işadamlarımız gönül rahatlığı ile yatırım yapabilirler. Üsküdar ve Kaposvár’ın ekonomisine katkı sağlamak için buradayım” dedi.

BÜYÜK BİR HAYRANLIKLA BOĞAZ TURU YAPTILAR…

Ziyaret akabinde Macar heyet, 500’e yakın ziyaretçiyle birlikte büyük bir hayranlıkla Valide Sultan Gemisi’yle Boğaz turu yapıp, bolca fotoğraf çekindiler. Boğaz turu sonrasında, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz’ın Macar heyet onuruna Üsküdar Salacak’taki Filizler Köftecisi’nde verdiği yemeğe, Başkan Danışmanı Ali Çiçek ve Kentur Genel Müdürü Murat Karapınar da katıldı. Yemeğin ardından heyet Üsküdar’dan ayrıldı.

macar

3 yorum

 1. Yerel diplomasi bu olda gerek, değerli Başkan Sayın Hilmi Türkmen, muhterem Konsolos Saygıdeğer Osman Şahbaz sizleri kalpten kutlarım.
  Saygılar
  Cafer Zile

 2. Harikasınız, sizleri ve dost Macar kardeşlerimizi kutluyorum.
  Sevgiler,
  Şeyda Dolu

 3. Harika bir ziyaret ve çalışma olmuş.
  Kalpten kutlarım, devamını diliyorum.

  Sevgiler,
  Mine Burak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik Belediyesi İlaçlama

Pendik Belediyesi İlaçlama Çalışması Başlattı

Pendik Belediyesi ekipleri havaların ısınmasıyla birlikte kent genelinde sivrisineklere karşı ilaçlama çalışması başlattı. Pendiklilerin rahat bir yaz geçirmesi ...