Kurbağalıdere’nin ıslahı başka bahara mı kaldı..?

Kurbağalıdere

2010 yılı Haziran ayı İBB meclis toplantılarında CHP’li Kadıköy ve İBB Belediye Meclis Üyeleri, hazırladıkları yazılı önerge ile İBB’nin dere ıslahı çalışmaları için yapılacak ihalelerine dikkat çekerek, “İBB dere ıslahı için ilçe belediyeleri ile koordineli çalışsın” önerisini tekrarlayarak, meclise soru önergesi sunmuşlardı.

CHP Kadıköy ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Fahrettin Kayhan, Murat Antik, Hasan Gökpınar, Esat Kızılgün, Hakan Şişik, Hürşehit Gürsoy, Tarık Fırat ve Mehmet Aktaş imzaları ile İBB Meclisi’ne verilen önerge, oy birliği ile Meclis Başkanlık Makamına havale edilmiş, Başkanlık makamı da önerge doğrultusunda İBB Alt Yapı Hizmetler Müdürlüğü tarafından cevap verilmesini istemişti…

 “Projelerin tamamlanması akabinde ihale hazırlıklarına başlanacaktır…”

İBB Fen İşleri Daire Başkanlığı Alt Yapı Hizmetleri Müdürlüğü de CHP’li Meclis Üyelerine bilgi ve cevap yazısını göndererek, yol haritasını şöyle belirledi:

“Söz konusu derenin Göztepe kavşağı ile DMO arkasında kalan kısım için müdürlüğümüzce ihale ilanları tamamlanmış olup, 24.06.2010 tarihinde işin ihalesi yapılmıştır. Ancak DMO’nun devamında bulunan Yeni Salı Pazarı’ndan başlayıp, Fenerbahçe Stadı’nın yanında Marmara Denizi’ne bağlanan mansaba kadar olan kısmında, dere kesiti olarak hesaplanan genişlik doğrultusunda yol ve mevcut köprülerin yapısı da dikkate alınarak, dere ıslah projeleri hazırlanmaktadır. Bu doğrultuda söz konusu derenin ıslahı yapılmamış kısmının imalatı yukarıda bahsedilen ihale kapsamında yapılacak olup, Yeni Salı Pazarı ile mansap arasındaki kalan kısım için projelerin tamamlanması akabinde ihale hazırlıklarına başlanacaktır.”

“İBB Kurbağalıdere’nin ıslahı için neyi bekliyor? Neden çalışmalara başlamıyor?..”

Önümüzdeki aylarda gelecek aşırı yağışların neticesinde yaşanacak sorun ve ölümlerin sorumlusunun İBB olacağını söyleyen CHP’li Kadıköy ve İBB Meclis Üyeleri, şu konulara dikkat çekti:

“Kadıköy Belediyesi ve CHP’li Meclis Üyeleri olarak yetkilerimiz çerçevesinde yaşanan sel felaketi öncesi ve sonrası için gerekli çalışma ve uyarıları yapmıştık ve yapmaya devam edeceğiz. Önergemize gelen cevap ile öyle gözüküyor ki dere ıslahı çalışmaları çok daha uzun sürecek. Yaşanan ve yaşanacak sorun ve ölümlerin sorumlusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacaktır. Bu cevap tatmin edici cevap değildir. CHP’liler konunun takipçisi olmaya devam edeceklerdir.”

Kurbağalıdere (2)

 Uyarılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz…

CHP’li Kadıköy ve İBB Meclis Üyeleri, İBB Meclis Başkanlığına, “İBB, dere ıslahı için ilçe belediyeleri ile koordineli çalışsın ve artık Kurbağalıdere’de trajediler yaşanmasın” diyerek önerge vermişlerdi. İBB’den önergeye verilen cevap tatmin etmedi. Yaşanan sel felaketinin üzerinden bir yılın geçtiğini, önümüzdeki aylarda gealecek aşırı yağışların neticesinde yaşanacak sorun ve ölümlerin sorumlusunun İBB olacağını söyleyen CHP’li Kadıköy ve İBB Meclis Üyeleri, alınacak önlemleri ve uyarılarını yapmaya devam edecek…

Kurbağalıdere (3)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı’nda temizlik seferberliği

Aydos Ormanı için temizlik seferberliği başlatıldı. Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü ile Kartal Cem Evi işbirliği ile 27 Temmuz ...