Fenerbahçe-Moda, Kadıköy, 1970' (R.Sertaç Kayserilioğlu koleksiyonu)

“Körler Ülkesi”nden, Dokuz Katlı “Truva” Kentine

Kurbağalıdere İllüstrasyonu, 1600’ (R. Sertaç Kayserilioğlu arşivi)

Kadıköy… Körler Ülkesi… Ama gelin görün ki;  “kör”  keli­mesi acaba kimlere daha çok yakışmakta? Bundan takriben 2500 sene ev­vel o güzellikleri keşfedip, yaşayacak en güzel yer olarak Chalkedonia/Kadıköy yakasını seçip yerleşenlere mi? Yoksa o yemyeşil çayırlar üzerine kat ve kat be­ton yığınlar dikerek, adeta yeni bir Truva yaratmakta olan bizlere mi..?

Okul sıralarında iken, Truva Harabeleri’nin üst üste yığılmış dokuz şehirden oluştuğunu okuturlardı da, pek inanasım gelmezdi.  Oysa şimdi, 1900 – 1950 yılları ara­sındaki geniş kartpostal koleksiyonum içinde asılları ile yer alan ve şimdilerde internet ekranlarından paylaşılan o güzelim İstanbul fotoğraflarına bakıp da, 50’li yıllardaki o çocukluk Kadıköy’ümün üzerinde böylesi bir kentin yükseldiğini gördükçe, artık Truva’nın da gerçek olduğundan yana hiç kuş­kum kalmadı.

Kadıköy’ün herkesçe bilinen tarihidir; Dorlar’ın işgali ile Yuna­nistan’ı terk etmek zorunda kalan bir grup Megara’lı,  kendilerine yerleşecek yeni bir yöre arar… Âlim ve kâhin­lerin yaptıkları araştırmalar sonunda da, yeni yerleşim yerleri ile ilgili kararı “-Körler Ülkesi’nin karşısında olacak! ” diye vererek yola koyulurlar ve de Sarayburnu’na kadar gelirler (İÖ. 658). Bir bakarlar; bu tarihten yaklaşık 15 yıl kadar önce Ko­rent’ten ayrılarak İstanbul’a gelen bir başka grup Megara’lı,  yerleşecek ve yaşayacak en güzel yer olarak Anadolu Ya­kası’nı seçmiş, yemyeşil güzelim kıyılarını ve yanındaki Chalkedon Çayı (Bülbülderesi-Kurbağalıdere) adını verdikleri pırıl pırıl akarsuyunu görerek, Kalamış (Kalamisia) ve Fenerbahçe (Heraion) ’ye yerleşmiştir.

Ancak, Sarayburnu’na ge­lerek buraya yerleşmeye ka­rar veren Megara’lıların lideri Byzas ise, kendilerinden önce gelip de eşşiz güzellikte olan bu karşı kıyıya yerleşen yerleşim sahiplerine uzaktan acıyarak bakar ve kehaneti edilen yerin kesin burası olduğuna inanır. Zira; Kalamış ve Fe­nerbahçe, yerleşilecek yer olmaktan önce, aslında uzaktan seyredilecek güzel­likte olan bir yerdir. Burada otu­ranlar ise, o güzelim Kadıköy’ü, Moda’yı, Kalamış’ı, Fener­bahçe’yi, içinde oturduklarından dolayı uzaktan seyredebilme imkânına sahip olamadıklarından, bu zevkten yoksun ve kördürler.  Ülkelerinin de adı bu nedenle  “Körler Ülkesi”  anlamına gelen “Chalkedonia” olacaktır.

Kısmen mitolojik olarak da kabul olsa, Kadıköy’ümüzün “Körler Ülkesi” olarak tanımlanma hikâyesinin aslı budur. Ama gelin görün ki;  kör keli­mesi acaba kimlere daha çok yakışmaktadır?

Bundan takriben 2500 sene ev­vel o güzellikleri keşfedip, Kalamisia/Kalamış ve Heraion/Fenerbahçe gibi yemyeşil güzelim kıyılarını görerek, yaşayacak en güzel yer olarak Chalkedonia / Kadıköy yakasını seçip yerleşenlere mi?…  Yoksa; o pırıl pırıl Chalkedon Çayı’nı önce Kurbağalıdere’ye ve sonra da ismi bile kötü bir dereye  çeviren, o yemyeşil çayırlar  üzerine kat ve kat be­ton yığınlar dikerek adeta  yeni bir  Truva  yaratmakta  olan  bizlere  mi?…

Tabii ki değişim kaçınılmazdır.  Tabii ki zamanın şartlarına göre uyum gereklidir. Ama sanki her şey öylesine hızla kabuk değiştirmektedir ki; düşünceler, insanlar, görüntüler, yaşamlar… Ayak uydurmakta ve de eskiden yaşadığımız tüm güzellikleri şimdilere adapte etmekte zorda kalınmaktadır… ­Ne var ki; yine de kimilerimize göre, her döneme yakışır o güzel tutkular,  değer yargıları, özlemler hiç değişmez ve belli ki hiç değişmeyecektir de.  Bizleri yaşama bağlayan da galiba bu…

Ne diyelim; nice kalıcı güzelliklere ey Kadıköy’üm… Nice değişmez tutkulara ey Kadıköylüm…

Boğaziçi’nden Anadolu Yakası 1950′ (R.Sertaç Kayserilioğlu koleksiyonu)

Fenerbahçe-Moda, Kadıköy, 1970′ (R.Sertaç Kayserilioğlu koleksiyonu)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

betul-ceylan

10 adımda metabolizmanızı hızlandırın

Aslında sağlıklı beslenme ve metabolizmayı hızlandırmak tahmin ettiğinizden kolay desem 🙂 Bazal metabolizma hızı bir insanın fiziksel aktivite ...