Kuzguncuk

Kentsel dönüşümde yeni hedef Kuzguncuk

Tarihi Kuzguncuk Mahallesi, kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 89 bin metrekarelik Boğaziçi Etkilenme Alanı’nda kalan parsellerdeki faaliyetler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek.

Üsküdar’da bulunan 16 mahalle için alınan kentsel dönüşüm kararında uygulama aşamasına geldi. Bu mahalleler arasında yer alan Kuzguncuk, İBB tarafından ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan edildi. Karar, 13 Temmuz 2018 tarihli İBB meclis oturumunda oy çokluğuyla alındı. ‘Üzerindeki riskli yapılaşma nedeniyle güvenli ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel dokunun elde edilmesi, gayri yasal ve sağlıksız gelişmiş yerleşim alanlarının sağlıklı, yaşanabilir mekanlara dönüştürülmesi, yakın çevrede yaşayanların sosyal ve fiziki imkanlarının gelişmesi, eksikliği hissedilen kentsel donatı alanlarının sağlanması’ amacıyla, İBB mülkiyeti ve hissesinde bulunan 89 bin metrekarelik alan ele alındı.

Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı Ali Faik KaptanKENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJE ALANI…

Söz konusu alanda bulunan güvensiz yapı stoku ve kentsel standartların yetersizliği nedeniyle, Üsküdar ilçesinin olası deprem riskine karşı hazırlıklı hale getirilmesi sürecinde niteliksiz çevre yaşam alanlarının sağlıklı bir şekilde yeniden yaratılması amacıyla bu alanın “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan edilmesi talep edildi. Kuzguncuk Mahallesi’nde 167 bina bulunuyor. Bu binaların 87’si tek, 43’ü iki, 22’si üç, geri kalanlar ise dört, beş ve altı katlı.

“BÖLGEDE SAĞLIKSIZ BİR YAPILAŞMA VAR”

Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı Ali Faik Kaptan, kentsel dönüşüm alanının sadece geri görünümde kalan bölümde gerçekleşeceğini, Boğaziçi Öngörünüm Alanı’nda herhangi bir dönüşümün söz konusu olmadığını dile getirerek, gazetemize şu açıklamalarda  bulundu: “Bu bölgede yaşayanların şu an tapuları yok. Görüştüğüm kişiler kentsel dönüşüm değil, tapu talebinde bulunuyor. Ama tabi Kuzguncuk’un o bölgesinde sağlıksız bir yapılaşma olduğunu da söylemek gerekiyor. Yorum yapmak için çok erken, fakat herhangi bir dönüşümden sonra da o bölgeye büyük gökdelenler dikilmesinin söz konusu olacağını sanmıyorum. Biraz daha bekledikten sonra değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.”

Kuzguncuk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik-Yalova

Pendik-Yalova Hattında Dev Ramazan Fırsatı

İDO, 1 Mayıs- 30 Mayıs 2019 tarihlerinde geçerli olmak üzere Pendik- Yalova Hattı’nda misafirlerinin yüzünü güldürecek Dev Ramazan ...