Kartal Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Kartal Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde çocuklar gülümsüyor

Kartal Belediyesi’nin 2014 yılında hizmete açtığı ve 4-14 yaş aralığındaki çocuklar ile engelli vatandaşlara hizmet veren Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde bugüne kadar başvuran 52719 çocuğun diş tedavileri ve kontrolleri gerçekleştirildi. Açıldıktan 2 yıl sonra engelli hasta ameliyatlarının başladığı merkezde Haziran 2019 itibariyle 384 engelli bireyin ameliyatı gerçekleştirildi.

Kartal Cemevi’nin üst katında açıldıktan sonra Kartallı çocukların hayatını değiştiren Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi çocuklara şifa dağıtmaya devam ediyor. 2014 yılı Mart ayında açıldıktan sonra Kartal’da ikamet eden 4-14 yaş aralığındaki çocuklara ve genel anestezi altında Türkiye’deki tüm engelli vatandaşlara ağız ve diş sağlığı verilen merkezin bir benzeri daha İstanbul’da yok. Deneyimli kadrosuyla 5 yıldır hizmet veren merkezde; dolgu, çekim, amputasyon, kanal tedavisi, diş taşı temizliği gibi tedaviler gerçekleştiriliyor. Merkezde ayrıca koruyucu işlemler olarak oral hijyen motivasyonu, fissür sealant, flour uygulamaları yapılıyor. 4-12 yaş arası çocukların ücretsiz faydalandığı merkezde karışık dişlenme dönemindeki 6-12 yaş arasındaki çocukların da takibi yapılarak dişlerin sağlıklı dizilip dizilemeyeceği konusunda bilgilendirme yapılıyor ve hekimler oral hijyenin yanı sıra diğer konularda da hem çocuklara hem de ailelerine detaylı bilgi veriyor.

Kartal Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
384 EBNELLİ BİREY AMELİYAT OLDU

Kartal Belediyesi’nin en önemli projelerden biri olan Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne açıldığı 2014 yılından Haziran 2019 tarihine kadar toplam 52719 hasta başvurdu. Merkezde 2016 Ekim ayından itibaren engelli hasta ameliyatlarına da başlanırken, bugüne kadar genel anestezi altında ameliyat edilen engelli hasta sayısı 384 oldu. Ağır diş problemleri yaşamalarına rağmen engelleri nedeniyle tedavileri ancak genel anestezi uygulanarak yapılabilen engelli bireyler gerçekleştirilen ameliyatlar ile sağlıklarına kavuşurken merkezde muayeneleri gerçekleştirilen engelli hasta sayısı 1131 oldu. Tüm Türkiye’den engelli hastaların başvurabildiği merkezde tedavi hizmeti ücretsiz veriliyor.

Kartal Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Adalar Kültür Derneği Film Gösterimleri

Adalar Kültür Derneği’nde söyleşili Türk filmleri gösterimleri

Adalar Kültür Derneği’nin bahçesinde yıllardır devam eden film gösterimlerinin Türk filmi seçkisi ilk kez bu yıl 13 Ağustos’ta ...