Kadıköy’deki çınarlar kurtarılıyor…

1

Kadıköy Belediyesi; Erenköy Kantarcı Rıza Sokak, Nurettin Ali Berkol Sokak ile Suadiye Pembegül Sokak’ta bulunan ve yakalandıkları hastalıkla çürümeye başlayan hastalıklı 100 çınar ağacına “ağaç restorasyonu” ile yeniden hayat veriyor.

Geçen yıl aynı işlemle 90 asırlık çınar ağacına yeniden hayat veren Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Ekipleri, adeta bir cerrah özeniyle bu kez hastalıklı 100 çınarı tedavi etmeye başladı. Ekipler, çınarların çürüyen yaralarını temizleyip ilaçlıyor; hastalıklı bölümleri bakterilerden uzaklaştırarak betonla doldurup, yaşama sürelerini uzatıyor.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, tıpkı insanlar gibi çevre koşullarıyla hastalanabilen ağaçlar için, Kadıköy Belediyesi’nin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da restorasyon çalışması başlattığını söyledi ve ağaçların uygulanan tedavi ile ölümden kurtarılıp, ömürlerinin uzatıldığını belirtti. Başkan Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:

4

“Ağaçlar da tıpkı diğer canlılar gibi çevresel koşullardan, yağmurlardan etkilenip, çeşitli bakterilerin oluşturduğu hastalıklara yakalanabiliyor. Geçen yıl, Suadiye Çınarlı Sokak’a adını veren 90 adet çınar ağacımızda, çevresel koşullardan kaynaklanan çeşitli çürümeler tespit etmiş ve hepsini tedaviye alarak kurtarmıştık. Bu yıl da, Erenköy ve Suadiye’deki hastalıklı çınar ağaçlarımıza aynı tedaviyi uyguluyoruz. Ekiplerimiz, adeta bir doktor, cerrah hassasiyetiyle çürüyen yaralı bölümleri temizliyor; bakterileri uzaklaştırıp, yaralı bölümü ilaçlıyor ve çürüyen bölümlerin hava ile temasını engellemek için çimento ve özel bir harç ile kapatıyorlar.

Burada ekipler, bütün ağaçları tek tek ele alıp özel tedavi uyguluyorlar.  Ayrıca ağaçların bahar dönemine daha doygun ve güçlü girebilmesi için kök kısmına gübre takviyesi yapıyorlar.  Çınarlarımız, ağaç restorasyonu denilen bu tedavi işlemlerinden sonra yaşantılarına daha uzun yıllar devam edecekler. Hiç müdahale edilmeyip, bu ağaçlar kaderlerine terk edilseydi, zamanla hastalıkları ilerleyecek ve diğer bölümlerde de çürümeler başlayıp öleceklerdi. Geçen yıl, aynı tedavi ile ömürleri uzayan çınarlarımız ayakta…”

2

3

5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Osman Erbil

Osman Erbil’den Konut-İş Sendikası’na ziyaret

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, çalışanların temsilcileriyle görüşmelere devam ediyor. Erbil, Konut-İş Sendikası Genel Başkanı ...