Kadıköy-Kartal Metrosu Temmuz’da tamam…

1

İstanbul Anadolu Yakası’nın “toplu taşıma omurgası” olarak tanımlanan Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nda şu sıralar hummalı bir çalışma var. 16 istasyondan oluşan metro hattında, 72 vagonla günün her saatinde deneme seferleri yapılıyor.

Projenin tamamlanmasına yakın ise, vagon sayısı 144’e çıkacak. Temmuz ayında tamamen bitirilmesi planlanan metro hattındaki çalışmaları yakından izlemek için Taraf ekibi, Kadıköy İstasyonu’nda gözlemlerde bulundu.

Çalışmalar bir ayda son bulur…

İstasyonun görevli mühendislerinden Muhammet Yılmaz, deneme seferlerinin tüm hat boyunca her gün yaklaşık 12 saat yapıldığını söyleyerek, önümüzdeki günlerde bu sürüşlerin 24 saate çıkarılacağını belirtti.

Yılmaz; “Bu hatta yaptığımız çalışmalar bitme noktasına geldi. Deneme sürüşleri, içerisinde kum torbaları bulunan trenlerle yapılıyor. Burada yolcu ağırlıkları hesaplanarak test sürüşleri tamamlanacak. 16 istasyonun dış mekân düzenlemeleri bir ayda son bulur. Bunun yanında hattın Kaynarca’ya uzatılması için çalışmalar devam ediyor” dedi. Günde bir milyon 260 bin yolcu taşınması planlanan hat üzerinde engelli vatandaşlar da unutulmadı.

2

Özel plakalar konulacak…

Engellilerin rahat yolculuk edebilmesi için otobüs duraklarından başlayıp, istasyonun içerisine kadar kabartmalı klavuz çizgileri yeralacak. Görme özürlüler için, merdiven korkuluklarına hangi yönden gidildiğini gösteren özel plakalar konulacak. Ayrıca, tekerlikli sandalyeler için trende özel alanlar yer alacak.

Kaynarca’ya kadar uzanıyor…

Metro hattının Kaynarca’ya kadar uzatılması kararının alınmasının ardından, bu hat üzerinde de çalışmalar devam ediyor. Yakacık, Pendik ve Kaynarca istasyonlarındaki kazı çalışmalarının yüzde 85’i tamamlandı. Bu hattın aktarma ile Sabiha Gökçen Havaalanı’na bağlanması planlanıyor. Çalışmanın son bulmasıyla İstanbul’un iki büyük havalimanı arasında bağlantı kurulmuş olacak.

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Nihat Şen: Kentsel dönüşüm iyi anlatılamadı!

Kadıköylü mimar ve kentsel dönüşüm uzmanı Nihat Şen, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye için terörden sonra en önemli konu ...