Kadıköy 1. Bostan ayaklanması!..

Moda’nın tek yeşil alanı “Bostan arazisinde”  huzurevi ve otopark yapılacağı iddiası ile birlikte dozerlerin kapıya dayanması nedeniyle semt sakinleri ayaklandı. “Sonuna kadar direneceğiz” mesajı veren Moda Mahalle Meclisi ve sivil toplum örgütleri, Kadıköy Life’a özel açıklamalarda bulundu.

Caferağa Muhtarlığı ve Moda Aile Sağlığı Merkezi yanında, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğu belirtilen “Bostan” arsasının betonlaşmasına engel olacaklarını ifade eden semt sakinleri, yeşil alan üzerine çadır kurdu.

Arazide çeşitli çalışmalar yürütüldüğünün tespit edilmesinin ardından kamuoyunda örgütlenme çalışmaları başlatan Moda Mahalle Meclisi üyeleri ve vatandaşlar, sorunun çözüme kavuşacağı güne kadar tepkilerini sürdüreceklerini, sürecin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

DİRENİŞİN SEMBOLÜ “BOSTAN KORKULUĞU”…

Sebze yetiştirilmeye başlanan arsaya sivil toplum örgütleri tarafından kazandırılan korkuluk, “Direniyoruz” diyen mahalle sakinlerinin sembolü haline dönüştü. Dönüşümlü olarak sulanan bahçede, sivil iş planları da dikkat çekti.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI…

Mahalle sakinleri tarafından başlatılan imza kampanyasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne; “Otopark veya kullanım amacı ne olursa olsun inşaat istemiyoruz” kararının altı çizildi. Bostan arsası için çalışma başlatan ve destek veren bazı sivil toplum örgütlerinin isimleri ise şöyle: Moda Muhtar Meclisi, Moda İlköğretim Okulu Mezunlar Derneği, St. Josephliler Derneği, Sivil Organize Semtler (SOS), Tarihi Çarşı Derneği, Moda Eğlence Yerleri Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Lokomotif Kültür Sanat Derneği, Moda Gönüllüleri, Caferağa Dayanışması…

AYHAN KARA: “AKILLARINDAN BİLE GEÇİRMESİNLER…”

Modalı Milletvekili Osman Korutürk’ün TBMM Danışmanı ve Moda Mahalle Meclisi Üyesi M. Ayhan Kara, Kadıköy Life’a açıklamalarında şunları ifade etti: “Adı Bostan olarak geçen arsa Moda’nın eski Sabit Pazarı’dır. Günümüzde semtin tek yeşil alanı, deprem gibi afetlerde halkın toplanabileceği tek uygun yerdir. Moda Mahalle Meclisi olarak, burada inşaat faaliyetlerine şiddetle karşıyız. Burası, insan yaşamı açısından çok önemli… Yüzde 25 oranında başlayacak inşaat, Türkiye koşullarında ilerleyen süreçte yüzde 100’ü bile geçebilir. Huzurevi, altına otopark ve çeşitli sosyal donatıların yapılacağı söyleniyor. Peki başka yer mi yok İstanbul’da yapılacak? Arazi Modalılar için tek alan, semt sakinleri ödün de vermiyor. Bence akıllarından bile geçirmesinler böyle bir betonlaşmayı…

BELEDİYELERİ DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ…

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kararı ile birlikte süreç, İBB ve Kadıköy Belediyesi’nin ruhsatlandırma vb. işlemlerini içeriyor. Bu kapsamda halkın çağrısına kulak verilmeli. Böyle bir proje için neden herkes tatilde iken düğmeye basılıyor? Çünkü, Moda’dan ciddi bir tepki geleceği ve semt sakinlerinin projeyi istemediği biliniyor. Kadıköy Belediye Başkanımız Aykurt Nuhoğlu ve meclis üyelerini, Moda’da yaşanan sürece destek çıkmaya çağırıyoruz.”

TUBA EMLEK: “BİZ MODALILARA NEDEN DANIŞILMIYOR?”

Moda Mahalle Meclisi Üyesi, Kadıköylü ünlü psikolog Tuba Emlek; “Modalıların fikrinin alınması çok önemli” diyerek, şunları dile getirdi: “Bir çalışma ve proje hayata geçirilirken, semt sakinleri olarak bizlere de danışılmalı, fikrimiz alınmalı. Arsaya ilk defa dozer girince büyük bir tepkinin ortaya çıktığı görüldü. Moda gençleri ve sakinleri, hiçbir sebeple bostan arsası yanından ayrılmayacaklarını söylüyor. Moda’da imara açılmamış tek alanımızın betonlaşmasına izin vermeyeceğiz.”

MÜKERREM YAMAN: “YEŞİL KALMASINI İSTİYORUZ…”

Moda sakini Mükerrem Yaman; “40 yılı aşkın süredir Moda’da yaşıyorum. Çocuklarım da bu yeşil arazide büyüdüler. Evimde yer bulamadım, yünlerimi çırpmaya buraya geldim. Burayı güzel bir bahçeye çevirdiler, domates topladık, sebze yedik. Hatta kuyu çıkacağını, kuyu suyu ile sulanacağını duyduğumuzda da çok sevindik. Ancak son günlerde yeşil arsamızın betonlaşacağını söylüyorlar, çok üzülüyoruz. Tek yeşil alanımız burası, doğası bozulmasın. Yeşil alan kalmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.


 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Demokrat Parti

Demokrat Parti Kadıköy’den yeni başkana tebrik

31 Mart yerel seçimleri, beraberinde birçok tartışmayı getirerek gerçekleşti. İstanbul’da seçimin ardından yapılan itirazlar sürerken, Kadıköy başta olmak ...