hava kirliligi

İstanbul’un meteorolojik koşulları hava kirliliğini arttırdı !

Hava kirliği konusunda Ataşehir Belediyesi’yle ortak proje sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros uyarıda bulunarak, İstanbul’da meteorolojik koşullar sebebiyle hava kirliliğinde artış gözlendiğini belirtti.

hava kirliligi

“HAVA KİRLİLİĞİ ARTIŞININ ETKİLERİ ATAŞEHİR’DE DE GÖRÜLECEK”

Prof. Dr. Hüseyin Toros’un uyarılarına göre; yaşanan sıcaklık terselmesi sebebiyle hava kirliliğinde oluşan artışın etkileri Ataşehir’de de görülecek. Toros şu uyarılarda bulundu:” Normal şartlarda atmosferde yeryüzünden itibaren yaklaşık 11 kilometreye kadar sıcaklık yükseklikle azalıyor. Sıcaklık terselmesi olan zamanlarda ise belli seviyelerde veya yerden itibaren sıcaklık yükseklikle artabilir. Bu durumlarda havaya atılan kirleticiler yükselemez ve hava kirliliği artmaya başlar. Atmosferik durgun bir hava hakim olur.

hava kirlilgi

SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIĞI OLANLAR DİKKAT!

İstanbul’da 7-8 Nisan tarihlerinde sürmesi beklenen sıcaklık terselmesi sebebiyle, bu günlerde atmosfere daha az kirletici salınması konusunda kamuoyunun dikkatli davranması önemli. Alınabilecek önlemlerin başında enerji tüketimini en aza indirmek yer alıyor. Bu süre boyunca toplu taşıma araçlarını kullanmak, ev ve işyerlerini en az enerji kullanarak ısıtmak/soğutmak önemli tedbirler arasında bulunuyor. Solunum yolu rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın da bu süre boyunca daha dikkatli olmaları gerekiyor.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Düğün Festivali

Sheraton Grand Ataşehir’de Düğün Festivali

Sheraton Grand İstanbul Ataşehir, ilhamını Yin Yang’den aldığı yılın en özel ve en göz alıcı etkinliğine sizleri davet ...