İstanbul ile Ankara arası sadece 3,5 saat…

İstanbul ile Ankara arasını 3,5 saate indiren ve Anadolu ile bağlayan Yüksek Hızlı Tren’in açılışını yapan Başbakan Erdoğan, seferlerin 03 Ağustos Pazar akşamına kadar ücretsiz olacağını müjdeledi.

İstanbul-Ankara hattında hizmet verecek Yüksek Hızlı Tren (YHT), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birçok bakan, milletvekili, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete girdi.

2017’DE TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK…

YHT’ye beraberindekilerle Ankara’dan binen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Eskişehir, Bilecik ve Kocaeli üzerinden İstanbul’a geldi. Pendik’te yapılan açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren ile ilgili spekülasyonlar yapıldığını, ancak bütün konuşulanlara ve sabotajlara rağmen birçok hatta bu teknolojik sistemi devreye aldıklarını söyledi. “Ankara-Konya’yı da yine böyle bir Ramazan akşamı yaptık. Şimdi bu akşam da burada iniyoruz” diyen Erdoğan; “Bu hat Türkiye’nin demiryolu yapılacak en zor coğrafyasında hizmete girdi. Milli Hızlı Tren projemiz var. Dizel ve elektrikli dizilerimizi, yük vagonlarımızı üretmek için çalışıyoruz. Türkiye, 2017 yılında YHT’yi kendisi üretecek, hem de Avrupa’ya ihraç edecek” şeklinde konuştu.

SEFERLER 03 AĞUSTOS’A KADAR ÜCRETSİZ…

İstanbulluların, Türkiye’nin ve tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı tebrik eden Erdoğan, YHT seferlerinin 03 Ağustos akşamına kadar ücretsiz yapılacağını da müjdeledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu trenlerin sahibi sizsiniz, biz değiliz. Bilet fiyatları 70 Lira normalde, 7 yaş altı ise ücretsiz… 7 ila 12 yaş çocuklar da yarı fiyatına, 65 yaş üstü 35 Lira, öğrenciler 55 Lira… Tren seferleri Pazar günü başlıyor ve öbür hafta Pazar akşamına kadar ücretsiz. Yeni bir medeniyet inşa ediyoruz. Her hizmet, bizi yeni Türkiye’ye bir adım daha yaklaştırıyor.”

SENEYE MARMARAY İLE BİRLEŞTİRİLECEK…

İlk etapta günde 12 sefer yapacak olan YHT’nin zamanla sefer sayıları artacak. İstanbul-Ankara arası yolculuk süresini 3,5 saate indiren son teknoloji trenle İstanbul-İzmit arası 42 dakika, İstanbul-Sakarya arası 1 saat 9 dakika, İstanbul-Eskişehir arası 2 saat 20 dakika sürecek. Önümüzdeki yıl da Yüksek Hızlı Tren ile Marmaray’ın birleştirilmesi hedefleniyor. Böylece Pendik’ten Ayrılıkçeşme’ye, oradan karşıya ve Halkalı’ya kadar aynı sistemle yolculuk yapılabilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2018 Faaliyet Raporu

Maltepe’de 2018 Faaliyet Raporu Kabul Edildi

Maltepe Belediyesi’nin 2018 yılı faaliyet raporu, Maltepe Belediye Meclisi’nde görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi. Belediye Başkan Ali Kılıç, ...