İBB’den “Yerinde Çözüm Modeli”…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, acil müdahale gerektiren sorunları vatandaşlardan önce fark ederek, ilgili birimlerle irtibata geçip sorunları hızlı ve etkin bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla “Yerinde Çözüm Modeli”ni hayata geçirdi.

İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü, geliştirdiği modelde sürekli sahada aktif olarak donanımlı mobil araçlarla takip ve çözüm sunmak üzere İstanbul’u, Anadolu Yakası’nda ve 3 Avrupa Yakası’nda 7 olmak üzere toplam 10 bölge olarak ele aldı. Söz konusu bölgeler, ilçelerin birbirlerine olan mesafelerine göre belirlendi. Yerinde Çözüm Modeli’nin merkezleri, 19 lokasyonda bulunan Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesindeki İletişim Noktaları oldu.

GEZİCİ GÖZLEM EKİPLERİ İŞ BAŞINDA…

“Yerinde Çözüm Modeli” kapsamında her bir bölgede görev yapacak minimum iki kişiden oluşan gezici gözlem ekipleri oluşturuldu. İBB bünyesinde görev yapan Gözlem Ekipleri, uzun yıllar saha tecrübesi bulunan ve yerel yönetim süreçlerine hakim kişilerden titizlikle seçildi. Ekipler, sorumlu oldukları bölgelerde insan ve şehir hayatını riske atan, acil müdahale gerektiren sorunları vatandaşlardan önce fark ederek, kısa zamanda çözüme kavuşturmaya başladı.

ACİL VE KRONİK SORUNLAR HIZLA ÇÖZÜLECEK…

Gözlem Ekipleri; teknolojik olarak tam donanımlı, GPS sistemiyle birbiriyle ve merkezle sürekli bağlantı kurabilen, görüntüleri ve bilgileri anında komuta merkezine iletebilecek güçte özelliklere sahip mobil ekiplerden oluşuyor. Ekipler; ALO 153, İletişim Noktaları, Sosyal Medya, Muhtar, STK birimleri ve tüm iletişim kanallarıyla vatandaş tarafından Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne ulaşan acil ve kronik sorunların çözümünde ilgili birimlerle irtibata geçerek, yerinde çözüme hız katıyor.

YEREL YÖNETİMLER VE STK’LAR DA DAHİL EDİLECEK…

Modelin süreçlerinin hızlı, etkin ve çözüm odaklı olabilmesi amacıyla paydaşlarla düzenli periyotlarda koordinasyon toplantıları gerçekleştirilecek. Bilgilendirme toplantılarında etkileşimli olarak İstanbul’a hizmet eden yerel ve mahalli yönetimler de dâhil olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve STK’ların talep ve önerileri de takip altına alınarak, çözüme kavuşturulacak.

39 İLÇEYE 39 GÖZLEM EKİBİ…

Pilot olarak 10 ekiple görev yapan Yerinde Çözüm Modeli’nin nihai hedefi ise İstanbul’un 39 ilçesine 39 Gözlem Ekibi yerleştirerek çözüm dinamiklerini hızlandırmak, vatandaşın sorunlarının yerinde takibini yaparak hızlı ve etkin çözümleri sunmak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İş Arayanlar

İş Arayanlar ile İş Verenler Kartal’da Buluştu

iş arayanlar ile iş verenleri buluşturmaya devam eden Kartal Belediyesi; Ekolojik Eğitim Çadırı’nda iş arayan vatandaşlarla firma temsilcilerini ...