Hızlı kilo kaybı ölümcül olabilir…

İlaçsız vücuttaki su ve elektrolitlerin ayarlanmaya çalışılması çok tehlikelidir. Bir ürünün sadece doğal olması, o şeyin güvenli olduğu anlamına gelmez. Diyetle birlikte kullanılan idrar söktürücüler ölümlere, kalp damarlarında sorunlara, böbrek problemlerine ve istenmeyen acil sağlık problemlerine sebep olabilir.

AŞIRI DİYET YAPANLAR BAŞARISIZLIĞA HAZIR OLMALILAR…

Sıkı bir diyet yaparsanız, orta sıkılıkta bir diyete göre daha fazla su ve kas kaybedersiniz. Daha genç ve daha ince olmak istiyorsanız, bu istediğinizin tam tersi bir sonuçtur. Zaten yaşlandıkça belirli miktarda kas kütlemizi kaybediyoruz ve metabolizmamız da yavaşlıyor. Daha genç ve daha ince olmak istiyorsanız, metabolizmanızı hızlandırmalısınız; bu sebeple bedeniniz ve ruhunuz için yaşlandırıcı olan medyada önerilen standart diyetleri yapmamalısınız.

TÜM HIZLI DİYETLERİN YÜZDE 95’İ BAŞARISIZ OLUR…

Popüler istatistiklere göre hızlı diyetlerin yüzde 95’i başarısız oluyor. Diyetiniz ne kadar sıkılaşırsa, o derecede biyokimyanıza ve doğal açlık-tokluk sinyallerinize zarar verirsiniz. Açlık-tokluk hormonlarınız zarar gördüğü zaman yeniden düzene girmeniz çok zor olur. Biyolojiniz size karşı olur ve yiyecek ister. Kas kaybı sebebiyle yavaşlayan metabolizma ve fonksiyon bozuklukları ile iştah kontrolü birlikte bir felaketi getirir. Bu sebeple diyet planı başarısızlık planına dönüşür.

HAFTALIK SAĞLIKLI KİLO KAYBI NASIL OLMALIDIR…

Yaklaşık 1 kg. olmalıdır; ancak bu başlarken kaç kiloda olduğunuza bağlıdır, daha az da olabilir. Kilonuz ne kadar fazla ise, başlangıçta o kadar fazla kilo verirsiniz. Sonuç olarak, vücudunuz bazen bir düzlüğe ulaşır ve bazı haftalarda diğerlerinden daha fazla kilo verebilirsiniz.

DÜZLÜKLERDEN NASIL KAÇINMALISINIZ…

Bir kilo kaybında takılıp kalmayı önlemek için, bir beslenme yaklaşımı ile metabolik hormonlarınızı yeniden dengelemelisiniz. Kilo kaybınızı ve metabolizmanızı hızlandıracak destekler almalısınız. Hormonal dengesizlikler, kilo vermede zorlanmaya sebep olan durumlardan biridir. Eğer kişiye özgü olmayan hızlı diyetler sebebiyle metabolizmanız çalışmıyorsa ve yağ yakıcı hormonlarınız aktif değilse, buğday krakerleri ve salatalar ile yaşarsınız, ama kilo veremezsiniz.

YAĞ KAYBETMEK…

Vücudun yağ kaybı önemlidir. Her yaşam tarzı hastalığı obezite ile bağlantılandırılabileceği gibi, yağ kaybı sağlığınızı geri kazanmanız ve ilaç kullanma zorunluluğundan kurtulmanız için en etkin önlemlerdendir.

OBEZİTE SIKLIKLA HANGİ SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLUYOR?

Hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, koroner arter rahatsızlığı, 2. tip diabet, kan yağlarında artış, depresyon, uyku apnesi, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, safra kesesinde taş oluşumu ve felç, sıklıkla görülen sağlık sorunlarıdır.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Üsküdar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açıldı

Günde yaklaşık 1000 kişiye hizmet verecek Anadolu Yakası’nın en geniş kapsamlı diş hastanesi Üsküdar Ağız ve Diş Sağlığı ...