“Haydar diye otel mi olur…”

Haydarpaşa Dayanışması ve Kadıköy Kent Dayanışması tarafından gerçekleştirilen “Haydarpaşa Gardır, Gar Kalacak” yürüyüşüne yüzlerce Kadıköylü katıldı. Altıyol’dan tren istasyonuna kadar ellerinde döviz ve pankartlar ile yürüyen grup, iş kazalarında ölen işçileri ve ağaç kesimlerini de protesto etti.

Günler öncesinden sivil toplum örgütleri tarafından yapılan çağrının ardından akşam saatlerinde Boğa Heykeli önünde toplanan göstericiler, Rıhtım’a doğru yürüyüşe geçti. Grup adına yapılan basın açıklamasının bir kısmında şunlar ifade edildi: “YHT’nin tamamlanmadan açılmaması için, Haydarpaşa Garı’nın trensiz ve vapursuz kalmaması için, istasyonlarımızın bizim kalması için, ağaçlarımızın katledilmemesi için, kentimizde bizim de söz hakkımız olduğu için yürüyoruz!”

RANT İÇİN DEĞİL, HALK İÇİN ULAŞIM…

Bazı göstericilerin; “Rant için değil, halk için ulaşım! Susma haykır, Haydarpaşa gardır” gibi dövizlerle yürüyüşe destek verdiği görüldü. Protestocular, 22 Temmuz’da onlarca ölüme neden olan tren kazası için de çağrıda bulundu. Yürüyüşe birçok sivil toplum örgütü de destek verdi. Tren istasyonuna yaklaştıkça artan kalabalık, “Kadıköylüler olarak bizlerin de fikirlerinin sorulması gerekmiyor mu” sloganları attı.

FİLİSTİN’E DESTEK ÇAĞRISI…

Sivil toplum örgütlerinin Haydarpaşa Garı protestosunda, Filistin’e de destek mesajı verildi. Bir grup gösterici; “Umudunu yitirme Hanzala, bir gün mutlaka barış gelecek ve sen yüzünü bizlere döneceksin” pankartı açtı. Pankart üzerinde Filistin bayrağı dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...