Harika muhtar, sokak canlılarının annesi oldu!..

İstanbul’un göbeğinde sokaklarda kedi olsaydınız, üşümemeniz için köpükten ev yapsalar, her akşam saatlerinde çeşit çeşit yemekleri ayağınıza getirseler, neler hissederdiniz? Kadıköylü kedilerin annesi Muhtar Harika Develioğlu’nu takibe aldık. Sokak hayvanlarının her akşam yolunu gözlediği, kedi ve köpeklerin yanında arkadaşlık bağı kurduğu “Harika Muhtar”, Kadıköy Life Dergisi’ne konuştu.

Zühtüpaşa Mahallesi Muhtarı Harika Develioğlu’nun hayvanlarla olan sıkı bağlarının temeli, oldukça ilginç bir anıya dayanıyor. 9 yaşında kuduz bir köpeğin ısırdığı Develioğlu, 30 gün boyunca Çemberlitaş’a gidip aşı olmak zorunda kalmış. Sonrasında hayatının 35 yılını hayvanlardan çekinerek geçiren Develioğlu, eşi ve çocuklarının evde beslediği kedilere bile yıllarca dokunamamış. Ancak bir gün evinden dışarı çıkmasını adeta engellercesine davranışlarda bulunan ve kendisini zorla sevdirmeye çalışan kedisinin çabalarına kayıtsız kalmayan Harika Develioğlu korkusunu yenmiş, yıllar sonra bir hayvanı avuçlarının arasına alarak kucağında birkaç saatini geçirmiş. Kedinin her güne nazaran olağanüstü tavırlarının nedeni ise, Harika Muhtar’a göre bir gün sonra ortaya çıkmış.

KEDİSİ, ÖLMEDEN ÖNCE HAYVANLARI SEVMEYİ ÖĞRETTİ…

Muhtar Harika Develioğlu; “Kızımla oynamak için bahçeden dışarı çıkan kedimiz, caddede arabanın altında kalarak öldü. Sanki bir gün önceden olacakları hissetmiş, gitmeden bana ısrarla hayvanları sevmeyi, onlara dokunmayı öğretmişti. Yine ölmeden önce balkonda yakaladığı, kanatlarına bile zarar vermediği muhabbet kuşunu bize bıraktı. Onların bize Allah’ın emaneti olduğunu düşünüyorum” diyerek, o günden sonra kendisini hayvanlara adadığını dile getirdi.

YÜZLERCE KEDİSİ, ONLARCA KÖPEĞİ OLDU…

“Boş zamanım yok” diyen Harika Muhtar’ın sokak hayvanlarına karşı çabalarına kayıtsız kalmayan Kadıköylüler, “Biz nasıl yardımcı olabiliriz” deyince ortaya ciddi bir dayanışma örneği çıkmış. Zühtüpaşa Mahallesi Muhtarlık binası çevresine köpükten yapılan evlerde sıcağı bulan en az 80 sokak kedisi, sevgi ve şefkatle iç içe bir yaşam sürüyor. İsmini vermek istemeyen gizli kahramanlar ise her gün kilolarca mamaları muhtarlığa getiriyor, Muhtar Develioğlu elleriyle yavrularını besliyor. “Sahildeki kedilerin işi daha zor” diyen hayvansever muhtar, her akşam saatlerinde ellerinde onlarca kilo ağırlığındaki mamalarla Kalamış sahillerinin yolunu tutuyor. Ayrıca Kadıköy Belediyesi’nin yaptırdığı kedi evleri de muhtarın yaş ve kuru mamalarıyla şenleniyor.

KALAMIŞLI KEDİLER HER AKŞAM YOLUNU GÖZLÜYOR, KÖPEKLER MUHTARA EŞLİK EDİYOR…

Kadıköy Life Dergisi’nin defalarca kaleme aldığı Kalamış sahilindeki kayalıklardaki kediler, her günbatımında “Harika Annelerini” gözlüyor. Yolun ucunda ellerinde torbaları ile geldiğini gördüklerinde koşar adımlarla bir araya toplanan kediler için ziyafet başlıyor. Sokak köpeklerinin “birer koruma gibi” eşlik ettiği Muhtar Harika Develioğlu; “Benim en büyük mutluluğum, onların karnının doyduğunu görmek. Mamalarını elimden yiyorlar” diyerek besisini gerçekleştiriyor. Her akşamın sonunda kedilere mamaların sağ salim ulaştırılması için yolda eşlik eden sokak köpekleri de yemekleriyle ödüllerini alıyor. Develioğlu; “Sadece Kadıköy’de değil, Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi insanlarımız için kıyafet, gıda ve eğitim malzemelerine yönelik yardımlarımızı sürdürüyoruz. Ancak onları da unutamayız, sokak hayvanlarımızı. Fırsat buldukça köpükten evler yapıyor, üşüyen kedilerin bölgelerine bırakıyorum. Hemen sahipleniyorlar yuvalarını. Çünkü soğuktan enfeksiyon kapan kediler, birkaç gün içerisinde ne yazık ki ölüyorlar. Köpekleri de besliyoruz, çok sadıklar.. Korumam gibi sürekli yanımdalar, ayrılmıyorlar. Kedilere hiç saldırmıyorlar. Kuşlara da ekmekler bırakıyoruz, özellikle kışın çok ihtiyaç duyuyorlar. Desteğini esirgemeyen herkese yürekten teşekkürlerimi sunuyorum” mesajı verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik gürültü kirliliği ile mücadele ediyor

Pendik gürültü kirliliği ile mücadele ediyor

Pendik’te gürültü kirliliği ile mücadele başlatıldı. Dumlupınar Mahallesi ve Orta Mahalle’de hurda ve dönüşüm malzeme toplayıcılarının taşıtlarındaki megafonlarla ...