Güneş Umuttur!..

Billur Güven, iki hafta önce Göztepe’de önünden geçtiği çiçekçinin çok üşüdüğünü fark etti. Kendi ördüğü atkısını boynundan çıkarıp, kadının boynuna sardı. Çiçekçi çok mutlu oldu, kollarını çaprazlayarak kendisine sarıldı. Gözlerinin içi gülerek “Çok ısındım” dedi. Sonrasını ise Billur Güven şöyle anlattı:

“İşte tam o sırada çizgi filmlerde olduğu gibi beynimde bir şimşek çaktı. Koşarak evime gittim; yünlerimi, şişlerimi dolaptan çıkartıp, atkı örmeye başladım. ‘Bir sürü atkı ve bere örsem, keşke üşüyen insanlara faydam olabilse, ama tek başıma en fazla 20 tane örebilirim’ diye düşündüm. Mutlaka desteğe ihtiyacım vardı. Facebook’tan duyurdum, duyarlı arkadaşlarımdan mesaj yağmaya başladı. Yardım etmek isteyen ne çok arkadaşım varmış. Ertesi gün eski komşumun ördüğü iki atkı ile projemi gerçekleştirme yolunda ilk adımı attım.”

Arkadaşları, akrabaları, arkadaşlarının arkadaşları, komşuları, herkes birbirine duyurdu, örebilenler örmeye başladı. Hatta Billur Hanım sayesinde altmışından sonra örgü örmeyi öğrenenler bile oldu. Bu kampanyaya yün göndererek destek verenler de var. Billur Güven kapı kapı gezerek yünleri dağıtıyor, biten atkı ve bereleri topluyor. İngiltere’den, İtalya’dan, Bodrum, İzmir, Bozcaada, Gökçeada ve Çanakkale’den de duyarlı insanlar koliler gönderiyor. Billur Güven’in gerçekten başını kaşıyacak zamanı yok. Kargo şirketlerinin elemanları artık onu iyice tanıdı. Geçen gün kendini hasta hissedince, bir gün öncesinde hiçbir şey yemediğini fark etmiş. Yemeği unutacak kadar kendini bu işe adamış.

Billur Hanım, elindeki atkılar ve berelerin sayısı hızla artınca bir dernek kanalıyla ihtiyaç sahiplerine iletmeyi düşünmüş, elden bir okula verme fikri ağır basmış. İnternette araştırırken karşısına Van Çaldıran’daki Abdülbaki Utaş İlkokulu çıkmış, öğretmen Müge Aksu ile haberleşmiş. Derken Adana Feke’de bir ilkokul, Bitlis Adilcevaz İlkokulu, Ağrı İbrahim Çeçen İlkokulu, Balıkesir Bigadiç Çayüstü İlkokulu… Balıkesirli öğretmen Tayfun Aksak, çocukların top ve çorap istekleri daha ellerine geçmeden, öğrencilerin Billur Ablalarına el sallayan fotoğrafını yollamış. Onların ihtiyacını üstlenen duyarlı bir dost harekete geçmiş bile.

Bu projenin isim annesi ise en büyük destekçilerden biri olan Banu Baykara. Atkı ve bereleri, Banu Hanım’ın Şaşkınbakal’daki Bedia’s adlı takı dükkanına da teslim etmek mümkün. Billur Güven’e bu çalışmalarından dolayı “Sen güneş oldun” diyen arkadaşı ile bu projeye “Güneş” veya “Umut” adını vermeyi düşünmüşler. Sonunda “GÜNEŞ UMUTTUR” ismi ortaya çıkmış. Sina Korcan da annesine hediye olarak güzel bir logo hazırlamış. Amblemde renk renk atkılar takmış çocukların oluşturduğu bir güneş var.

Sosyal medya gerçekten çok etkili. Güneş Umuttur’un üye sayısı, bu sabah 1.254’ü bulmuştu. Aralarındaki 50 kişi, çok aktif olarak projede yer alıyor. Sim Animasyon firmasının sahipleri Bahar ve Fadıl İnam, her türlü desteği veriyor. Billur Güven’in 12 yaşından beri görmediği kuzeni bir çuval yün göndermiş. İkinci el temiz ve sağlam çocuk giysilerinin de değerlendirilmesi söz konusu olunca, Caddebostan’da Touristica firmasının sahibi Berna Birinci ofisinin bir odasını bu işe ayırmış. Yardım etmek isteyenler çocuklarının, torunlarının, yeğenlerinin iyi durumdaki kıyafetlerini oraya teslim ediyor.

28 Ocak Cuma günü “Güneş Umuttur” etkinliğine gönül veren 20 kişi, Caddebostan’da bir araya geldi. Her birinin eli kolu doluydu. Ördüklerini, arkadaşlarından topladıkları malzemeleri Billur Hanım’a teslim ettiler. Kolilerin içine yerleştirilmek üzere birer mektup yazdılar. O gün Fadıl İnam, Meral Altınoğlu Betin, Gülşen Telser ve  Sevkan Dededoğlu’nun yardımlarıyla paketler, koliler hazırlandı ve iki hafta içinde bir mucize yaratıldı.  Toplam 469 bere, 284 atkı, 134 eldiven ve 196 çorap; Ağrı, Adana, Bitlis, Şırnak’ta birer ve Van’da 4 ilkokul öğrencilerini ısıtmak üzere yola çıktı.

Sömestr tatili için İstanbul’a gelen, Şırnak’ta görevli beden eğitimi öğretmeni Büşra Türk ile bir araya gelme fırsatı buldular. Öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için destek arayan diğer idealist öğretmenlerle sık sık yazışıyorlar. Bitlis Erkoç Kolbaşı Köyü’nde görev yapan Abdullah Erkoç; “Benim çocuklarım burada iyi kötü idare ediyor. Karda ulaşıma kapanmış olan üç köy okulu (Arpacık, Kekliktepe, Yukarı Kolbaşı) var ki, asıl oradaki öğrenciler için bir şeyler gönderirseniz, ben yürüyerek götürür teslim ederim” demiş. Çocukların karda terlikle ulaştıkları okulun fotoğrafından etkilenmemek elde değil.

Bu kampanya, atkı ve bereyle sınırlı kalmadı. İki gündür anorak, mont, bot gibi ihtiyaçlar için de harekete geçildi. Yemeyi, içmeyi, pişirmeyi seven, Beşiktaş taraftarlığıyla tanınan Billur Güven; neşeli, hayat dolu bir kadın… Subay çocuğu olarak Diyarbakır, Erzurum, Çerkezköy, İzmir, Ankara’da yaşamış. İlkokul eğitimini 5 şehirde, 7 okulda tamamlamış. Çocukluğundan itibaren ülkesini tanıma fırsatını bulmuş. Reklam filmi ve postprodüksiyon firmalarında çalışıp, emekli olmuş.  Oğlu Sina 31, kızı Sim ise 23 yaşında. İki hafta önce ilk adımını attığı “Güneş Umuttur” projesine tüm enerjisini vererek, köy okullarındaki miniklere güneş oldu.

Bir yorum

  1. Merhaba benide aranıza alırmısınız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu Kadıköylülerle Buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediyesi’ni ziyaret etti. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nı tebrik eden ...