Fikirtepe’de “şantaj ve komisyonculuk” hortladı!..

Kentsel dönüşümde yasal düzenlemeler ile sorunların büyük ölçüde aşıldığı Fikirtepe’de son haftalarda komisyonculuk, şantaj ve tehdit eğilimlerinin arttığı öne sürüldü. Başta Anadolu Yakası ilçeleri olmak üzere, İstanbul genelinden proje alanına yoğun ilgi olduğu belirtiliyor.

Fikirtepe Dumlupınar Eğitim Merdivenköy Mahalleleri Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (FİDEM) Başkanı Ercüment Oruç, kamuoyuna gerçekleştirdiği açıklamada kentsel dönüşümde gelinen başarılı noktaya işaret ederek, “Engel olmaya çalışanlar var” mesajı verdi. Oruç, basın açıklamasında yönetimi adına şunları ifade etti:

BÖLGE HALKININ BEKLEYECEK SABRI KALMADI…

“Kentsel dönüşümün pilot bölgesi olarak seçilen Fikirtepe’de 4. yıla girmiş bulunuyoruz. Vatandaşların hak ve hukuklarının korunması amacındayız. FİDEM Derneği olarak, Fikirtepe’deki bütün projelerin takipçisi ve destekçisiyiz… Kentsel dönüşüm uygulamasına kesinlikle siyasi bir bakışımız yoktur. Bu konuda herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Bölgemizin, kentsel dönüşümün öncüsü durumu ve ilk olması münasebetiyle bir sürü aksaklıklar ve yanlışlar yapılmıştır. Bir daha aynı yanlışların yapılmasını istemiyoruz. Bölgemizdeki ada temsilcileriyle yapmış olduğumuz toplantılar neticesinde bölge halkı ve yatırımcılar, geçmiş yıllarda son derece mağdur olmuşlardır. Bölge halkının artık bekleyecek sabrı kalmamıştır.

ANLAŞMALAR HIZLA ARTIYOR…

Bölgemizde 60 adet yapı adası bulunuyor. Genel itibari ile yüzde 90 firmalarla anlaşma sağlanmıştır. 12 adamız imzalarını yüzde 100 bitirmiş, 3 tanesi ruhsatını almış, yaklaşık 35 adada yüzde 90 imzalar bitmiş, diğerleri de imzalarını atmaya çalışıyorlar. Bakanlığımıza hızlandırılmış kamulaştırma yasasının uygulanması konusunda son derece güveniyoruz. Bölge halkının dört gözle beklediği kanunun uygulanması, projelerin önünü açacağı gibi 4 yıldır beklenen dönüşümü de gerçekleştirecektir. Dolayısı ile bölgemizde bürokratik işlemlerden kaynaklanan bir sorun yoktur. Bu sorunlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüme kavuşturulmuş, evraklarını tamamlayan tüm firmalar ruhsatlarını alacak duruma gelmişlerdir. Ancak aşağıda belirteceğimiz gibi çok az bir grubun Fikirtepe ile ilgili olumsuz ve artniyetli bilgi kirliliği oluşturmalarına karşı, aşağıdaki açıklamayı da ayrıca yapma gereği duyduk.

YÜZDE 2’LİK KESİM SÜRECİ TIKIYOR…

Hak sahipleri, dönüşüme giren bazı bölgelerde çantacı diye tabir edilen firmalardan yakınırken, firmalar da hak sahipleri içerisinde toplam Fikirtepelilerin yüzde 2’sini geçmeyen, 2 ile 30 metrekare arasında arsaları bulunan, bu arsalarına fazlaca bir konut hakkı düşmediği için komisyonculuktan şantajcılığa ve tehtide yönelen bu yüzde 2’lik grup, Fikirtepe’nin tamamını kötü olarak göstermekte, projelerin önünü tıkamakta, firmalar ve projeler hakkında bilgi kirliliği oluşturmakta ve farkına vararak ya da varmayarak, bütün Fikirtepelilerin geleceğini etkileyecek davranışlarda bulunmaktadırlar.

SORUNLARI HUKUK ÇÖZER…

Biz biliyoruz ki; Fikirtepelilerin yüzde 98’i sözleşmeler konusunda, firmalar konusunda, projeler konusunda sağduyulu ve destekçi olarak yaklaşımda bulunuyorlar. Ancak, bir kova suyun içerisine bir damla mikroplu su atıldığında nasıl ki bütün suyu zehirliyorsa, bu arsa sahiplerinin yüzde 2’sini geçmeyen kötü niyetli kişilere karşı tüm Fikirtepelileri dikkatli olmaya, muhattap olmamaya çağırıyoruz. Firmalar ile arsa sahipleri arasında çıkabilecek sorunları Türkiye’de ancak hukukun çözebileceğine inanıyoruz. Fikirtepelilerin de bu konuda geleceklerine sahip çıkmalarını talep ediyor, ayrıca Türkiye’nin değerli basın grubuna bu yüzde 2’nin aslı astarı olmayan yalan yanlış haberlerini dikkate almamalarını önemle rica ediyoruz.

ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR….

Sonuç olarak; 14/02/2014 tarihinde yapı ruhsatı alan Anka Evim Kadıköy, Teknik Yapı, Emay İnşaat inşaatlarına hızla devam etmektedirler. Bunların haricinde en az 10 firma da tapu terk tevhid işlemlerini bitirerek, ruhsat müraacatında bulunmuşlar ya da bulunacak hale gelmişlerdir. Diğer firmalarımız da çalışmalarına devam etmektedir. Fikirtepe gibi büyük bir bölgede büyük sayılabilecek herhangi bir sorun olmadığını bildirir, bütün halkımıza duyururuz.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Karbondioksit salınımı

Pendik Belediyesi Karbondioksit Salınımını Azalttı

Pendik Belediyesi, Tam Otomatik Ambalaj Atıklarını Toplama ve Ayırma Tesisi projesiyle karbondioksit salınımını azaltarak “Düşük Karbon Kahramanı” seçildi. ...