Esnaftan Başkan Ali Kılıç’a vize!..

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç esnaflarla bir araya gelerek belediye yönetiminin projelerini anlattı, fikir alışverişinde bulundu. Esnaflara önerilerini aktaran Başkan Kılıç; “Mutluluk havadan gelmiyor, siz kendinizi, tezgâhınızı, memleketinizi sevmiyorsanız Maltepe’yi nasıl seveceksiniz. Dükkânınızı erken açın, temiz ve güler yüzlü olun. Ancak bu şekilde kazanabilirsiniz” dedi. Esnaf; “Maltepe böyle bir başkan görmedi” diyerek Ali Kılıç’a proje ve hedeflerini, ilk çalışmaları beğeniyle karşıladıklarını ifade etti, destek sözü verdi. Anadolu Yakası’nın nabzının attığı Kadıköy Life Dergisi, sabah buluşmasını yerinde takip etti.

Maltepe’nin otopark, altyapı, ulaşım, uyuşturucu sorunlarının konuşulduğu ve Maltepe Meydan projesi başta olmak üzere belediyenin birçok projesinin değerlendirilip tartışıldığı toplantıda Başkan Ali Kılıç; “Esnaf buluşmalarımızda ki amaç, Maltepelimizin ne hissettiğini, neyi eksik gördüğünü tespit emek, sorunları birebir Maltepelimizin ağzından dinlemek. Mutluluk havadan gelmiyor, siz kendinizi, tezgâhınızı, memleketinizi sevmiyorsanız Maltepe’yi nasıl seveceksiniz. Burada birlikte bir şeyleri değiştirmeyi çalışıyoruz. Er veya geç sevgi kazanacak. Sevginin olduğu yerde umut vardır, insanlık vardır. Dükkânınızı erken açın, tıraş olun, yüzünüz gülsün. Ancak bu şekilde kazanabilirsiniz” mesajı verdi.

“SEN DEĞİŞİRSEN MALTEPE DEĞİŞECEK…”

Mahalle toplantılarının önemi ve uyuşturucu sorununa vurgu yaparak konuşmasına devam eden Kılıç şunları ifade etti;

Düzenlediğimiz mahalle toplantılarında hemşerilerimiz bana tüm eleştirileri birebir ulaştırma fırsatı buluyordu. İşte bizim amacımız, bu kahvaltılarda açık mikrofonda, vatandaşın içinden ne geliyorsa onu söylemesiydi. Ne demiştik, ‘Maltepe seninle değişecek’. Sen derken kendimi kastetmiyorum, sizleri kastediyorum. Sen yaparsan, sen konuşursan ve sen değişirsen Maltepe değişecek.  Önemli bir sorunumuz var. Bu işsizlik ve buna bağlı gelişen uyuşturucu sorunu. Uyuşturucu Maltepe için, İstanbul için, hatta Türkiye için büyük bir sorun. Birileri görmezden gelebilir ama biz bu sorunun üzerine gideceğiz. Bu kapsamda ilk olarak, okul aile birliklerimizle aldığımız karar neticesinde, 35 okulumuzda zabıta memurlarımız göreve başlattık. Bu sayı da daha artacak. Uyuşturucu ile ilgili mücadele de ikinci olarak bir merkez kuruyoruz. Biz bu noktada öyle bir güven köprüsü kuracağız ki, ailelerimiz gençlerimiz bağımlılıktan utanmadan çözüm için bize gelecekler…

AİLE YARDIMI MART’TA BAŞLIYOR

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın en dikkat çeken açıklamaları arasına, 600 TL’lik maaş vaadi de vardı. Kılıç; “Muhtaç ailelere 600 TL’lik bir seçim vaadimiz vardı. Evine maaş girmeyen, yoksulluk sınırı altında olan hanelerdeki annelerimize, kadınlara 600 TL yardım yapacağız. Bu kararla ilk olarak, sadece Maltepe Belediyesi sınırları içerisinde alışveriş yapabilecekler. Böyle yapıyoruz, çünkü istiyorum ki benim esnafım kazansın. İkinci olarak tütün ve alkol alınamayacak. Üçüncü olarak bu kart, Maltepe sınırlarında çalışacak. Bu projemizi 1 Mart itibariyle, bir mahallemizde pilot olarak başlatacağız. Ayrıca, evde sağlık hizmetimiz var. Kendi ihtiyacını karşılayamayan anne ve babalarımızın sağlık hizmetini, gerekiyorsa ev temizliği ve aş ihtiyacını karşılıyoruz. Yine cenazesi olan evlere hizmet veren taziye ekibimiz var. Bu ekibimiz de vatandaşlara giderek, onlarla dertleşiyor. Ayrıca Maltepe sınırlarındaki öğrencilerimizin ücretsiz taşınabilecekleri bir ring seferi hizmeti vereceğiz. Bu kapsamda Maltepeli öğrencilerimize paso vereceğiz, bu hizmetten sadece onlar yararlanacak” diyerek halk ve belediye yönetiminin el ele olacağını vurguladı.

“M’EXPO’YA DESTEK YOKSA OY DA YOK…”

Son olarak Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo ve Maltepe Meydan projelerini de anlatan Kılıç şunları dile getirdi;

Maltepe’nin temel sorunlarından biri işsizlik. Bu çözüldüğünde Maltepe’nin vizyonu da, çehresi de değişecek. Bu anlamda M’Expo projesi, sadece Maltepenin değil, Anadolu yakasının,  İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin projesidir. Bir şeyi önemle vurgulamak istiyorum. Bu proje, Ali Kılıç’ın fikri olsa bile, Anadolu yakasının tüm ilçelerinin desteği olmalı. Bu proje, bir belediyenin tekeli olmaktan çok hepimizin ortak projesi olmalı ki, Türkiyemiz, esnafımız ve insanımız kazansın. 900 milyon euroluk projemiz için bu yılın sonunda temeli atmak istiyoruz. 2017 yılının sonunda projenin yüzde 35’ini bitirmeyi hedefliyoruz. M’Expo demek, 25 bin insanımıza iş demek. Hangi siyasi partiye oy veriyorsanız Maltepe’ye sahip çıkmak adına, sizden M’Expo projemize destek istiyorum. Hep beraber M’Expo’ya destek yoksa oy da yok diyeceğiz.

MALTEPE MEYDANI DEĞİŞECEK…

Maltepe merkezimizi değiştireceğiz. Meydanımızı Maltepe’nin parlayan yıldızı haline getireceğiz. Bugün Maltepe artık birçok şeyi kaldırmıyor. Bu anlamda ilçemize nefes aldıracak projeler yapmamız gerekiyor. İlçe meydanımızın altına otopark yapmayı planlıyoruz. Yeni yapılan Kaymakamlık binasının orada da otopark yapacağız. Organik pazarın olduğu yerde bir kültür-sanat merkezi kuracağız ve buranın altına da otopark yapacağız.

ESNAFTAN ÖVGÜ…

Buluşmaya katılan esnaflar Ali Kılıç’ın projelerinin heyecan verici olduğunu belirterek; “20- 30 yıllık esnaf arkadaşlar olarak Maltepe’de böyle bir başkan daha görmedik, teşekkür ediyoruz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu

Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu yeni seslerini arıyor

2016 yılında kurulan, kazandığı başarı ve aldığı ödüllerle kısa süre içerisinde adından sıkça söz ettiren Maltepe Belediyesi Çoksesli ...