Dünyanın en derin tüp tüneli hazır…

1

Deniz seviyesinden 60 metre aşağıya inşa edilen ve dünyanın en derin tüp tüneli olan Marmaray’ın yapımı tamamlandı, raylar döşenmeye başlandı. Yapımı için yaklaşık 1 milyon metreküp kum, çakıl ve kaya çıkarılan, 1.4 km uzunluğundaki tünel 11 parçadan oluşuyor. Deniz tabanına açılan hendeğe dikkatle yerleştirilen parçalar, 60 metre derinlikte birleşiyor.

Gebze-Halkalı 105 dakika…

Proje ile İstanbul Boğazı’nın her iki yakasındaki demiryolu hatları, Boğaz’ın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlanacak. Hat, Kazlıçeşme’de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek ve diğer bir yeni yeraltı istasyonu olan Üsküdar’a bağlanacak ve Söğütlüçeşme’de tekrar yüzeye çıkacak. Proje ile Gebze-Halkalı arası 105 dakika, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakika, Üsküdar-Sirkeci arası ise 4 dakikada geçilebilecek.

29 Ekim 2013’te açılacak…

Dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden biri olan Marmaray, ziyaretçi akınına uğruyor. Projenin başladığı 2004 yılından bu yana bilim çevreleri, akademisyenler ve öğrencilerin büyük ilgisini çektiğini kaydeden yetkililer; “15 bine yakın ziyaretçimiz oldu. Birçok ülkeden, birçok üniversiteden, sivil toplum kuruluşlarından ziyaretçilerimiz geldi. Bu, hem projenin hem de ülkemizin tanıtımı açısından çok önemli” dedi.

Yetkililer ayrıca, projenin Ayrılıkçeşme’den girildiğinde Kazlıçeşme’den çıkılabilecek noktaya ulaştığını belirterek; “Artık tüneller birbirine bağlandı. Başbakanımız’ın telaffuz ettiği 29 Ekim 2013 tarihi itibarıyle, sistemin içinde tren çalışacak şekilde olmasına gayret gösteriyoruz” açıklamasını yaptı.

7.5 büyüklüğündeki depreme dayanıklı…

Projenin sözleşme gereği 7.5 büyüklüğündeki bir depreme dayanıklı olarak dizayn edildiğini söyleyen yetkililer, alınan güvenlik önlemlerini de şöyle açıkladı: “200 metrede bir acil çıkışlar var. Sistemin yangın güvenliği, tünel içerisine ve istasyon binalarına inşa edilecek. Şu anda inşaat alanında bir hava akışı yok. Ancak sistem devreye girdiğinde, sisteme hava besleme üniteleri ilave edilecek. Bunlar da tünel içinde yeterli havayı sağlıyor olacak.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

turkiye-nin-en-guzel-manzarali-kosusu-riva-kosusu-1

Türkiye’nin En Güzel Manzaralı Koşusu: Riva Koşusu

Beykoz Belediyesi desteğiyle, Macera Akademisi tarafından düzenlenen Türkiye’nin en güzel manzaralı koşusu, Riva’da her yaştan 1000 sporseverin katılımıyla ...