“Çılgın” Projeler de vize almış oldu…

734Doğal olarak seçim sonuçlarını herkes kendi penceresinden yorumluyor. Ancak ortak kanı, Sayın Başbakan ve partisinin ciddi bir siyasi zafer daha kazandığı yönünde şekilleniyor.

Ben, Sayın Erdoğan’ın ‘projeci’ ve ‘icraatçı’ kimliğinin, AKP’nin başarısında önemli bir rol oynadığını düşünenlerdenim. Muhalefet’in fiziki proje üretememesi, iktidar’ın şehircilik ve ulaşım projelerine alternatifler getirememesi, Başbakan’ın elini ayrıca güçlendiriyor; önünü daha da açıyor.

8 yıllık ikitidar dönemlerinde İstanbul Boğaziçi Raylı Tüpgeçiş, Karayolu Tüpgeçiş, 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, İzmit Körfez Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu, Hızlı Tren, İstanbul 3. Havalimanı, TOKİ eliyle yüz binlerce konut üretimi gibi birçok projeyi devreye almadılar mı?

Bazılarında benim de fikir katkılarım olan bu mega projelerin birçoğu, esasında Sayın Erdoğan’dan evvelki hükümet dönemlerinde başlatılmış çalışmalar ise de; işi toparlamayı, ihaleyi yapmayı ve kazmayı vurmayı hep Erdoğan ve ekibi başarmadı mı?

Benim bu tespitim, dünkü seçim sonuçları ardından oluşan bir tespit değil… Sayın RTE’nin birçok projesine çekinceler koymakla birlikte, çok önce kaleme aldığım ve çeşitli yerlerde yayınlanan “Alkışlar Başbakan Erdoğan’a” ve “AKP’yi Ancak Büyük Bir Deprem Yıkar” başlıklı yazılarımda sanki bugünü yıllar önce görmüşüm.

Başbakan, seçimlerden önce bir kısmı ‘Çılgın’ olarak etiketlenen vizyon projeler sundu. Kanal İstanbul en çok dikkat çekeni idi… Günlerce Türkiye bu projeyi tartıştı, akisler yurtdışına taştı. İstanbul’a iki yeni Kent, Taksim’e Eski Kışla, Yassıda ve Sivriada Projeleri, Çanakkale Boğazı Köprüsü, İzmir Körfez Köprü-Tüpgeçiş, projelerden diğer bazıları idi…

Şimdi kim ne derse desin, seçimlerde AKP % 50 oy alınca, seçmen bu projelere de yeşil ışık yakmış oldu. Umarım Sayın Başbakan’ımız ve müstakbel Bakan ve Bakan Yardımcıları, bu projeleri doğru ekiplerle ve doğru süreçlerde, kentlerimizin tarihine, kültürüne, yeşiline, suyuna zarar vermeden geliştirirler. Öyle yapacaklarını da tahmin ediyorum, bekliyorum.

Yeni ve büyük projeler her zaman dinamizm getirir; heyecan, hareket ve umut getirir; iş ve aş getirebilir. Bu gerçeği bir türlü yakalamayan muhalefet kadroları, ülke menfaatine yönelik vizyon projeler yaratacak isimleri alamadıkça; yalnız muhalif kalan, ‘Hayır Olmaz’ diyen, tenkit eden, sandıkta da milletin tokatını yiyen siyasi örgütler olarak kalacaklardır.

Sayın Başbakan, seçim sürecinde “Başmimar” kimliğini de başarıyla kullanmıştır. Bir mimar, mühendis ve kentbilimci olarak, benim seçim tahlil penceremden bu manzara görünmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp

Y. Müh. Mimar Kentbilimci

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bir İstanbul masalı; Takke düştü, kel göründü!..

Her ciddi sağanak ve fırtına ertesi altyapı özürlü İstanbul’umuzun ilkel yüzü ortaya çıkınca, bu tip yazılar basında ve ...