Cengiz Aytmatov heykeli Maltepe’de!

Türk dünyasının ünlü yazarı Kırgız edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un heykeli, 89. doğum gününde Maltepe’de açıldı. Maltepe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen açılışta konuşan Aytmatov’un oğlu Asgar Aytmatov; “İlk defa sanata bu kadar büyük değer veren bir belediye başkanı görüyorum. Aytmatov ailesi olarak şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Maltepe Belediyesi Cengiz Aytmatov Parkı’nda gerçekleştirilen açılışa, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra Cengiz Aytmatov’un oğlu Asgar Aytmatov, Kırgızistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mirlan Arstanbaev, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM…

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılışta konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç; “Türk dünyasının çok önemli bir değerini Maltepe’de konuk etmek için, ona gönül kapımızı açmak için bir araya geldik. Cengiz Aytmatov, tıpkı bizim Yaşar Kemal’in Çukurova’yı dolaşması gibi ilmek ilmek her kelimesine, öyküsüne ve romanına Türk kültürünü işlemiştir. Hepimiz, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filmini biliriz. Ne yazık ki filmin yazarının Cengiz Aytmatov olduğunu pek çoğumuz bilmiyoruz. Böylesine bize dokunan bir yazarı, 89. doğum gününde Maltepelilerle buluşturmak çok önemliydi. En güzel parkımızı bugün ona açıyoruz” ifadelerini kullandı.

BEDRETTİN DALAN’DAN ÖVGÜ…

Kılıç’ın ardından söz alan Bedrettin Dalan ise; “Güler yüzlü, tatlı dilli, yakışıklı ve çalışkan. Hakikaten Maltepe başkanını buldu. Hiç kimseyi kırmayan, herkese hizmet eden belediye başkanımız Ali Kılıç, beni de kırmadı ve bugün muhteşem eseri Maltepe’de açıyoruz. Bugün Türklük yaşıyorsa önce Allah, sonra Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Millet olmak için gerekli şart, kültür üretmektir. Yüce Atatürk’ün dediği gibi, sanattan mahrum kalan bir milletin şah damarı kesik demektir. İşte Cengiz Aytmatov da Türk dünyasının önemli yazarlarından biri. O eserleriyle bütün dünyaya mal olmuştur” şeklinde konuştu.

ÜÇ AYDA YAPILDI…

Aytmatov’un oğlu Asgar Aytmatov da duygularını “İlk defa sanata bu kadar büyük değer veren bir belediye başkanı görüyorum. Aytmatov ailesi olarak şükranlarımı sunuyorum” sözleriyle ifade etti. Konuşmaların ardından, Azeri heykel sanatçısı Senan Eynullayev’in yaptığı, 360 cm eninde ve 450 cm yüksekliğindeki heykel, alkışlar eşliğinde açıldı. Yapımı üç ay süren heykelin çevresinde yazarın ünlü eserlerinin isimleri yer alıyor.

Cengiz Aytmatov

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı’nda temizlik seferberliği

Aydos Ormanı için temizlik seferberliği başlatıldı. Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü ile Kartal Cem Evi işbirliği ile 27 Temmuz ...