Çekmeköy Belediyesi’nden yeşil miras…

1

Çekmeköy Belediyesi, ağaç dikme mevsiminin gelmesi ile birlikte park ve bahçe çalışmalarını hızlandırdı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, mevsimlik çiçeklendirme çalışmalarının yanı sıra ağaçlandırma çalışmalarına da başladı.

Belediye ekipleri, Mart ayında başlayan çalışmalarda kamu kurumlarının bahçeleri, yol kenarları, refüjler, kaldırımlar ve parklara gelişmiş ağaçlar dikti. Yaklaşık 1 aydır devam eden çalışmalarda ekilen ağaç sayısı 1.100’e ulaştı. Dikim çalışmalarının Nisan ayı boyunca da devam etmesi planlanıyor.

Yazın ilçenin yeşiline yeşil katacak ağaçların türleri, mahallelerin ekolojik özelliklerine göre belirlendi. Fizibilite çalışmalarının ardından uygulamaya geçilen ağaçlandırma çalışmalarında; Dişbudak, Çınar, Sığla, Gülibrişim, Süs Eriği, Süs Elması, Alacalı Ligustrum, Ihlamur ve Akasya dikildi.

İstanbul’un 5. büyük ilçesi olan Çekmeköy’de, yüzölçümün büyük bölümü ormanlardan oluşuyor. Belediye yetkilileri, mevcut ormanların korunmasında hassasiyet gösterirken; yeni ağaçlandırma çalışmalarıyla gelecek nesillere yeşil bir ilçe bırakmayı da hedefliyor.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

cekmekoylu-ogrencilerin-karne-heyecani

Çekmeköylü öğrenciler karne heyecanı yaşadı

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı ilk döneminin 18 Ocak Cuma günü sona ermesiyle beraber ilk ve orta dereceli okullar ...