Büyük bir şantiye alanına dönen Kadıköy’de konut piyasasında neler oluyor?..

Yaşayanlar bilir; her yerde beton araçları, girilemeyen ya da girince çıkılamayan sokaklar. Her sokağın silüeti değişiyor. Deprem güvensiz binalar yıkılıp, yerlerine birkaç daire eklenmiş hali ile yeniden inşaa ediliyor. Sadece 2015’te Kadıköy’e 6 bin konut daha eklendi, arz-talep dengesi bozuldu.

Ev almayı düşünen ihtiyaç sahipleri ise tedirgin… Bölgede çok seçenek ile karşı karşıya kalan alıcılar, alım gücünü etkileyecek boyutta yüksek olan fiyatların düşebileceği ihtimalini düşünerek beklemede kalmayı tercih ediyorlar. Bize yoğunlukla iletilen soru ise fiyatların düşüp düşmeyeceği yönünde. Bize bu tip sorularla gelen müşterilerimize, alım yapmak için doğru bir zaman olduğunu vurguluyoruz.

Bölgemizde deprem olduğu 1999 senesi hariç fiyatların düştüğü hiç görülmedi. Kentsel dönüşüm başlamadan önce yeni bina bulmak oldukça zordu ve “Az bulunan değerli olur” mantığıyla yeni binalar ile deprem öncesi yapılmış daireler arasında oldukça fazla bir fiyat farkı bulunmaktaydı. Şimdilerde ise ikinci el dairelerin çoğu yenilenmeye müsait bir arsada bulunduğundan ona göre fiyatlanıyor.

Kentsel dönüşüm ile birlikte bölgede çok fazla seçenek olduğundan, yeni daire fiyatları da eskiye nazaran daha bir ulaşılabilir oldu. Bölgemizde dolar artışından kaynaklanan fiyatlama problemleri yaşandı. Dolar kurundan kaynaklanan fark, yavaş yavaş fiyatlara yansımaya başladı. Metrekare birim fiyatları, doların yeni kuruna göre oturmaya başladı. Yine de bu durumu fiyatların düşmesi yönünde algılamak yanlış olur; fiyatların oturması ya da rayiçlerin mantıklı hale gelmesi yönünde algılamak daha doğru olur.

Bu aslında dönemsel bir fırsattır. Kadıköy bölgesinde bu hareketi belki 60 sene daha göremeyeceğiz. Satılık çok seçenek olması, alım yapacak kişilerin en iyi daireyi en iyi fiyata bulma ihtimallerini arttırıyor. 5 sene içerinde yenilenmeler bitecek ve daireler sahiplerine ulaşacak. Satılık gayrimenkullerin azaldığı dönemde ise fiyatlar hızla artmaya başlayacak. Anadolu Yakası’nın en kıymetli semtlerinden birinden söz ediyoruz. Beş sen sonra bu dönemde ev almadığına çok pişman olan yüzlerce insan göreceğimize eminim.

Kadiköy bölgesinde uygulanan İmar Yönetmeliği yüzünden yenilenen binalarda bulunan daireler, genellikle 110-130 metrekare brüt kullanımlı daireler oluyor. Bu tip dairelerin net alanları ise yaklaşık 70-90 metrekare civarında. Bu tip dairelerde yaşayabilecek insan profili belli, ya tek yaşayan biri olmalı ya da yeni evli… Gözlemlediğimiz kadarıyla yeni evliler de bu metrekarelere çok sıcak bakmıyor. Büyük metrekareli evlerde yaşama kültürümüz, küçük alanlarda yaşama durumuna sıcak bakmamamıza sebep oluyor. Bu tip daireler, daha çok yatırım yapma amaçlı alınabilecek daireler. Bölgemizde kira bedellerinin oldukça yüksek olduğunu düşünürsek, bu oldukça mantıklı bir yatırım olur.

Bölgemizde fiyatlar kesinlikle düşmez, sadece bu dönemde balon olarak tabir ettiğimiz şişkin fiyatlar yerine oturur. Mevcut durum değerlendirilirse, alıcıların çok seçenek arasından en iyisini en iyi fiyat avantajı ile almaları mümkün. Alıcı piyasası dediğimiz bu tip dönemlerde alıcılar, istedikleri konutu alternatifler içerisinden rahatlıkla bulabilir. Alım yapmak için oldukça doğru bir zaman olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Beklemek size sadece zaman kaybettirir. Yapacağınız her türlü gayrimenkul yatırımı, uzun vadede yüzünüzü güldürür.

Siz siz olun, bu dönemde bu bölgede gayrimenkul alımı yapmadığına pişman olanlardan olmayın…

Sezgi Bilge – Broker/Owner

Coldwell Banker Real Estate

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

betul-ceylan

10 adımda metabolizmanızı hızlandırın

Aslında sağlıklı beslenme ve metabolizmayı hızlandırmak tahmin ettiğinizden kolay desem 🙂 Bazal metabolizma hızı bir insanın fiziksel aktivite ...