Beşçeşmeler’den su akmıyor…

1

Maltepe’nin simgelerinden birisi olan tarihi “Beşçeşmeler”, yaklaşık 1,5 ay önce kültür varlıklarının korunması kapsamında, özel olarak Mardin’den getirilen taş ustaları tarafından birkaç ay süren titiz bir çalışma ile restore edilmişti.

Birçok vatandaş, yenilenen tarihi çeşmeden su akacağını umuyordu. Fakat çeşmeden su akmasını bekleyen birçok Maltepeli hayal kırıklığına uğradı. Maltepe’nin tarihi simgesi Beşçeşmeler, görünüm olarak eskisine göre çok güzel olsa da, çeşmelerin kuru olması birçok Maltepeli’yi üzdü.

Türk kültüründe önemli yeri olan çeşmelerin restore edilmesi, tarihe sahip çıkmak açısından çok önemli olsa da, çeşmelerin asli görevi olan sebil görevini görmek eksik kalınca, yapılan çalışma değerini yitiriyor.

Beşçeşmeler’den su akmasını isteyen Maltepeliler, seslerini duyurabilmek için sosyal paylaşım sitesi facebook’ta “Beşçeşmeler’den su içmek istiyoruz” adlı bir grup kurdular.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepeliler güne sabah sporu ile başlıyor

Maltepeliler güne sabah sporu ile başlıyor

Maltepeliler sabah sporu için parklarda buluşuyor ve “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diyerek, ilçe belediyesinin “Güne Sporla Başla” ...