Beş kıtanın dişhekimleri İstanbul’da buluşuyor…

1

Türk Dişhekimleri Birliği tarafından yürütülen düzenli çalışmalar sonucunda “101. Dünya Dişhekimleri Kongresi”, 29-31 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Mart 2012’deki Lizbon toplantısında 101. Dünya Dişhekimliği Kongresi’nin Türkiye’de yapılmasına karar verildi. Bundan önce de, Dünya Dişhekimleri Birliği’nin bölgesel komisyon toplantılarının yanı sıra, Avrupa Dişhekimleri Birliği’nin toplantılarına da evsahipliği yapma fırsatımız olmuştu. Ancak yılda bir kez yapılan Dünya Dişhekimliği Kongresi’nin ilk defa ülkemizde gerçekleştirilecek olması, büyük sevinç yarattı. Yaşamsal öncelikler konusunda ortak görüşe sahip bu iki kurum tarafından, 2013 yılında ülkemizde gerçekleştirecek olan bu büyük organizasyon için FDI Executive Direktörü Jean-Luc Eisele’in katılımıyla kongre sözleşmesi imzalandı.

Dişhekimliği alanında dünyada en yetkili otorite olan FDI, Dünya Sağlık Örgütü ile (WHO) işbirliği içerisinde ağız diş sağlığının dünya genelinde iyileştirilmesi için çalışmalarını gerek Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği, gerekse ülkeler nezdinde sürdürmesi ile dikkatleri çekiyordu.

112 yıllık bir kuruluş…

FDI, 1900 yılında dişhekimlerinin eğitimini ilerletmek amacıyla kurulmuş bir örgüt olmasına karşın, toplumsal sorumluluklarına da her zaman sahip çıkmış. FDI, dünya çapında 1 milyon’dan fazla dişhekimini temsil etmenin yanı sıra, 200’den fazla ulusal dişhekimleri birliğini içerisinde bulunduran büyük bir organizasyon olarak biliniyor.

3

Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir  parçasıdır…

Ağız ve diş sağlığını, genel sağlığın ayrılmaz parçası olarak kabul eden FDI, dişhekimlerinin dünya çapında sorunlarının çözümü ve insanların ağız diş sağlığının optimal düzeye ulaşması için çalışmalar yapmaktadır. Oral sağlığın önemini vurgulayan, ayrıca dental endüstri ile birlikte gerçekleştirdiği ağız diş sağlığını korumaya yönelik kampanyalarla değişik ülkelerde çok başarılı çalışmalar gerçekleştiren örgüt; çürüğün erken tanısı, sağlığa ait atıkların düzgün toplanması gibi birçok konuda gerek kendi meslektaşlarına, gerekse toplumu bilinçlendirmede sorumluluk üstlenmiş olması ile biliniyor.

Türkiye’nin uluslararası tanınırlığı açısından olumlu bir adım olacak…

Yaşamsal öncelikler konusunda ortak görüşe sahip bu iki kurumun 2013 yılında ülkemizde gerçekleştireceği bu büyük organizasyonun başarısının sadece Türk Dişhekimleri Birliği’nin olmayıp, ülkemizin uluslararası tanınırlığı açısından da olumlu bir adım olacağı, her platformda konuşulmaya başlandı bile.

“Herkesin katkısını beklemekteyiz…”

“Bu ilerleme yolundaki adıma herkesin katkısını beklemekteyiz. Her destek, güzeli gerçekleştirmemizde bize ışık tutacaktır” diyen Türkiye Diş Hekimleri Birliği; “Yurtdışından ve yurtiçinden gelecek dişhekimleri, dünya çapında tanınmış dişhekimliği alanındaki bilim insanlarının sunumlarını izleme, gündemdeki en son gelişmeleri dinleme olanağı bulabilecekler. Dünyanın her yerinden gelen meslektaşlarıyla yüz yüze iletişim kurma imkanına sahip olacaklardır. Bu, dişhekimleri için olduğu kadar, onun hizmet ettiği halkımız içinde önemli bir adımdır” diyor.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2018 Faaliyet Raporu

Maltepe’de 2018 Faaliyet Raporu Kabul Edildi

Maltepe Belediyesi’nin 2018 yılı faaliyet raporu, Maltepe Belediye Meclisi’nde görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi. Belediye Başkan Ali Kılıç, ...