Bayram geldi, şekere dikkat!..

Ramazan Bayramı ile birlikte yemek yeme alışkanlığı da değişiyor. Tatlı ve şeker üretiminin aniden artması, metabolizmada ciddi değişiklikleri de beraberinde getirebiliyor.

Uzmanlar, şekere karşı hassasiyeti olanları özellikle uyarırken, ağız ve diş sağlığı sorunlarının da ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğine dikkat çekiyor.

DİŞ ÇÜRÜMESİ HIZLANABİLİR…

Ağız ve diş sağlığı uzmanları Ramazan Bayramı’nda fazla tüketilen şekerleme ve tatlıların diş sorunlarına sebep olabileceğini belirtiyor. Bayram boyunca ikram edilen tatlı ve şekerler, ağız ortamını asidik hale getirip diş çürüğü oluşumunu hızlandırırken, düzenli diş fırçalaması ile çürümenin önlenebileceği ifade ediliyor.

ŞEKERLEMELERE DİKKAT…

Özellikle şeker ve tatlı nevi yiyecekler yendikten sonra, dişlerini fırçalama imkanı olmayanlar için bol su ya da sütle ağzın çalkalanması veya şekersiz sakız çiğnenmesi tavsiye ediliyor. Uzmanlar ayrıca, bayramlarda dişlerin baş düşmanı olan lokum türü şekerlemelerin dişlerin arasında kaldığını ve uzun süre dişlerden uzaklaştırılamadığını belirterek, bu tür şekerlemeler yenildiğinde daha dikkatli olunması tavsiyesinde bulunuyor. Ağız içinde kalan şeker ve tatlı kalıntılarının bakteri üremesini artırdığını, bakterilerin de asit oluşturduğunu ve diş çürüklerine neden olduğuna dikkat çekiliyor. Diğer yandan, bayram ziyaretlerinde de sıkça tüketilen kola türü asitli içeceklerin de bu süreci hızlandırdığını vurgulanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kartal Belediye Başkanı

CHP Milletvekilleri Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i Ziyaret Etti

CHP milletvekilleri mazbatasını almasının ardından Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e tebrik ziyaretinde bulundu. İstanbul Milletvekili ve CHP Parti ...