3.Köprü için 2 milyon ağaç kesilmesin…

avaa (2)

İstemezük’cü Değilim, ‘Çılgın’ Ancak ‘Çevredostu’ Projeler Sunuyorum. Pendik-Yeşilköy Bypass Otoray Yüzer Viadük ‘TRANSMAR’ 

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi açıklandı. Korkulduğu üzere karşımıza Istanbul’a faydasından çok zararı olacak bir Proje çıktı, Istanbul ulaşımına katkısı olamayacak bir Proje:

Raylı sistem ulaşıma entegre olamıyor. Lastikli toplu taşıma ulaşımına entegre olamıyor.

Özel araç ulaşımına entegre olamıyor. Güzergah uzun olduğu için Kent’in iki ucu arasında hareket eden çevresel ulaşıma destek veremiyor.

Projenin tek faydası şehirler ve ülkelerarası transit ulaşımı kent dışına alıyor olması. Ancak transit trafiğin oranı %3, kent dışına çekilmesi tek başına Istanbul trafiğine bir rahatlama getiremez.

Buna karşın, kaçınılmaz olarak çekeceği yapılaşma ile Kentin son yeşil ve suyunu, ekolojik desteğini tehdit ediyor. Boğaziçi 3 yasa ile, Imar, Kültür ve Tabiat varlıkları ve Boğaziçi yasaları ile korunuyor ancak 30.000 kaçak yapı, 3000 yıkımı kesinleşmiş ancak yıkılamayan yapı var. Istanbul’un %75 i ruhsatsız.

Muhalifler ‘hayır’ diyor, ancak alternatif çözüm üreten yok

10 yıldır  alternatif proje TRANSMAR’ı geliştirdim. ‘Ben yaptım oldu’ olmasın, Çağdaş ve demokratik rejimlerdeki gibi tartışalım. Çünkü bu Proje Istanbul’un kaderini çizecek.

İstanbul’un çevresel ve transit trafiğini kent dışına taşıyacak ve aynı zamanda kent içi ulaşıma destek olacak bir periferik sürat geçişi yapılmasında Sn. Başbakan ve ekibiyle aynı fikirdeyim. Ancak geçiş Boğaziçi’nin kuzeyinden değil güneyden Marmara Denizi üzerinden yapılmalıdır. Son yeşil ve suyumuzu barındıran kuzeye otoyol ve köprü orta ve uzun vadede neden olacağı legal ve illegal yapılaşma ile Istanbul’un ekolojik dengelerine ciddi zararlar verebilir. Bunun örneği FSM Köprüsü ve TEM Otoyolunda yaşanmıştır. Istanbul’un son akçiğerleri Boğaz’ın iki kuzey yakası Koruma Kurullarınca Sit Bölgesi ilan edildii. Ancak kaçak yapılaşmayı durdurmak mümkün olmadı.

Depremlerden sonra daha güvenli olduğu söylenen Kuzey’e kaçış yaşandı. Ancak büyük tahribatı FSM ve TEM Otoyolu yaptı. İşin başında TEM den Boğaz kenarlarında çıkış gösterilmedi. Bir süre sonra Anadolu yakasına Beykoz ve Anadoluhisarı, Avrupa yakasına Etiler ve Baltalimanı çıkışları monte edildi. E-5 (D-100) ün kuzeyinden transit sürat yolu olarak planlanan TEM (Trans European Motorway) ve FSM köprüsü kısa sürede bir kent içi caddeye dönüştü. E-5 ile TEM arasında kalan 3.000 hektar (300,000,000m2) yeşil alan birkaç iyi örnek dışında acube ve kaçak yapılarla doldu. Kuzeyden 3. Boğaz Köprüsü bu kötü senaryonun tekrarı olaması çok yüksek bir olasılık.

Diğer bir deyişle, biz bu filmi gördük.!

ITU den 12 Hocalık Bilim Ekibi….

TRANSMAR ‘Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer Viadük’ projemi 1999 yılında Istanbul Başkan adayı iken açıklamıştım. O tarihten bu yana 10 yıldır bana ilaveten Türk ve yabancı uzmanlar çalıştı, Proje geliştirildi. ITU den ve uluslararası bilim platformundan onay aldı.

ITU ‘Naval Architecture & Ocean Engineering’ (Gemi Inşaat ve Deniz Bilimleri) bölümünden Türk Lloyd eski başkanlarından rahmetli Prof. Dr. Yücel Odabaşı yönetiminde Prof. Dr. Serdar Beji, Doç. Dr. Kadir Sarıöz, Doç. Dr. Muhittin Söylemez, Doç. Dr. Ahmet Ergin, Y. Doç. Dr. Yalçın Ünsan, Y. Doç. Dr. Ertekin Bayraktarkatal, Dr. Mustafa Insel, Dr. Emin Korkut, Dr. Oğuz Yılmaz, Dr. Serhan Gökçay ve Araş. Gör. Ebru Narlı Hocalarımızdan oluşan bilim heyeti 2000-2002 yılları arası  TRANSMAR’ ın mühendisliğini çalıştı, ön tetkik ve hesaplarını yaptı, simülasyon modelini inşa etti, ITU Ata Nutku Model Deney Havuzunda 50 yıllık perspektifte en şiddetli lodos ortamında test etti, raporlarını hazırladı, teknik vize verdi.

Ben ‘istemezük’ demiyorum. Alternatif Proje sunuyorum.

Transit Geçiş Boğaziçi’nin kuzeyinden değil, güneyden Marmara Denizi’nden olmalı.

İşte Doğru Proje…

İstanbul’un içine girmesi gerekmeyen transit ve çevresel trafiğin kent dışına alınmasından ve ve kentiçi ulaşıma destek verecek bir raylı sistemi de içeren bir sürat geçişinin yapılmasından yanayım. TEM ve FSM ile başarılamayan bu projenin bu kez doğru güzergahtan geçirilmesini istiyorum. Bu Istanbul’un son şansı. Bu nedenle 50 km si denizde toplam 80 km lik TRANSMAR ‘Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer Viadük’ projesini tasarladım. Bu geçiş hem Raylı Mekik’i, hem transit trafiği, hem de çevresel trafiği taşıyor. Diğer bir deyişle Pendik’ten Avcılar’a gidecekseniz Kent içine girmeden yarım saatte deniz üzerinden gidebileceksiniz. TRANSMAR çok amaçlı bir Proje.

‘TRANSMAR’ Çevredostu bir Projedir, Istanbul’u Seven Bu Projeyi Destekler..!’

TEMA Vakfı Kurucusu Hayrettin Karaca: ‘Bu Projeye sarılalım, çünkü toprağa dokunmuyor.’

.Transit ağır vasıta geçişi ve çevresel trafiği Kent dışına alıyor,

.Kent içi ulaşıma destek, raylı sistemle entegre oluyor

.Imar rantına imkan vermiyor, arsa spekülasyonunu tetiklemiyor,

.Çarpık yapılaşma ve gecekonduya meydan vermiyor,

.Su havzalarını tehdit etmiyor, yeşile ormana zarar vermiyor,

.Boğaziçi’nin tarihi ve doğal dokusuna dokunmuyor,

.Kamulaştırmaya, yıkıma neden olmuyor,

.Kentte ses ve hava kirliliğine neden olmuyor,

.Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarını doğrudan bağlıyor,

.Ekonomik ve daha hızlı yapılabiliyor,

.Adalar’dan acil boşaltma sağlıyor,

.Depremden etkilenmiyor,

.Olimpiyat Stadı ve Formula-1 i rahatlatıyor,

.Sualtı yaşamına doping yapıyor….

TRANSMAR Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer Viadük Avrupa yakasında Olimpiyat Köy’den başlıyor, TEM le buluşuyor, yapılaşmış bölgeyi tünelle geçiyor, Marmaray Metrosu ile bağlanıyor, Atatürk Havalimanının altından geçerek denize çıkıyor. Yüzer ayaklar üzerinde 25 m yüksekten gidiyor. Boğaz açığında 65 m ye yükseliyor. Burada 1 er km lik 2 açıklıklı büyük köprüyü taşıyan 3 sabit ayak var.

TRANSMAR Kınalıada’nın arkasında karaya basıyor ve burada servis ve kurtarma istasyonları yer alıyor. Acil durumlarda Adalardan boşaltma sağlanabiliyor. Tekrar 25 m yüksekten yüzer viadük olarak giderek Kartal-Pendik arası eski çimento fabrikası bölgesinden karaya giriyor, Marmaray ile tekrar kesişiyor, yapılaşmış bölgenin altından tünelle geçerek Sabiha Gökçen Havalimanı’na varıyor ve buradan TEM ile tekrar buluşarak Formula-1 alanına uzanıyor. Yüzer Viadük üzerinden günde yaklaşık 100.000 araç Istanbul’u ‘bypass’ ediyor. Pilotsuz ve çevredostu manyetik motorlu ‘Raylı Mekik’ ile iki havalimanı arası 15 dakika sürüyor. TRANSMAR da gidiş 3, geliş 3 toplam 6 yol şeridi olacak, araçlar maximum 100 km/h , raylı sistem 250 km/h hızla seyredebilecekler.

Geçiş ücretini ortalama 10 YTL düşünüyorum. Proje 3 yılda bitiyor ve her şey dahil yaklaşık 4 milyar US Dolar’a mal oluyor, yaklaşık 15 yılda kendini ödüyor. Benzer projelerde geri dönüş 30-40 yıl hesaplanıyor. Toplam proje uzunluğu 80, denizaşırı uzunluk 30+ 20 km = 50 km hesaplanıyor.

Karaya ayak basmadan 15 dakikada transfer yapabiliyorsunuz…

Ancak bu projeyi anlayamayanlar, ‘deniz üzerinden 50 km geçiş olurmu.?’ diyenler bir gün ecnebiye gidip benzer deniz geçişlerinin üzerinden geçince ‘vay anasını’ diyorlar. ABD Norfolk ta 37 km lik Chesapeake, Danimarka-Isveç arası 17 km lık Oresund, S. Arabistan-Bahreyn arası 25 km lik King Fahd Causeway, Çin de 36 km lik Hangzhou, Kanada’yı Prince Edward adasına bağlayan 13 km lik Confederation Bridge, Tokyo Körfezi’nde 17 km lık Aqualine, Lizbon da 17 km lik Vasco De Gama, Malezya da 14 km lik Penang, Rio de Janeiro da 14 km lik Silva, ve planlanan Danimarka ile Almanya’yı bağlayacak olan 20 km lik Fehrman, 40 km lik Katar-Bahrain ve 50 km lik Hong Kong -Macau su geçişleri bunlardan bazılarıdır. Bunlar zemine oturan geçişlerdir. Yüzer sistem su geçişleri ise daha ekonomik ve pratik olduklarından, depremden etkilenmediklerinden giderek önem kazanmaktadırlar. Offshore petrol platformlarının teknolojisi kullanılan yüzer köprüler Japonya, İskandinavya ve ABD de hizmet veriyor. Temelleri yok, suyun kaldırma gücüyle ayakta duruyorlar. Haliç Köprüleri de yüzer sistemlerdir.

avaa

TRANSMAR Yüzer-Viadük için off-shore petrol platformlarının teknolojisi kullanıldı. Boğaz açığındaki 3 sabit ayaklı 65 m yüksekliğindeki Büyük Köprü ise komşu Yunanistan’ın Korent Körfezine inşa ettiği Rion-Antirion Köprüsüyle aynı teknolojide düşünüldü.

TRANSMAR ‘Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer Viyadük’ projem 2001 yılında Norveç’in o tarihte Avrupa Kültür Başkenti olan Bergen Şehrinde gerçekleşen Dünya Boğaz Geçişleri Kongresinde Başyapıt seçildi. Bilim literatürüne girdi. Kitaplarda yer aldı. Projemi tanıtmak için Bergen’e davet edildim, sunuştan sonra ayakta alkışlandım, çok gururlandım.

TRANSMAR’a 10 senemi verdim.

Umarım Sn. Başbakan 3. Boğaz geçişi için son kararı vermeden projelerimi dikkate alır ve kendi ekibinin projesiyle benim projemi tartışır, karşılaştırır….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bir İstanbul masalı; Takke düştü, kel göründü!..

Her ciddi sağanak ve fırtına ertesi altyapı özürlü İstanbul’umuzun ilkel yüzü ortaya çıkınca, bu tip yazılar basında ve ...