“Projelerimin gerçekleşmesi beni mutlu ediyor…”

alp (2)

Çoğunuzun malumu, 1994’ten itibaren 4 kez “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı” oldum. Bu süreçte İstanbul, İzmir ve genelde ülkemizin mimarlık, şehircilik, ulaşım, çevre, deprem ve benzeri konularında ürettiğim birçok ufuklu projemi sizlerle paylaştım. Hepsi internet’te duruyor. Bu çalışmalarım Başkan seçilmem için yeterli olmadı. Ancak, geçen zaman içinde projelerimin bir bölümü Hükümet tarafından benimsendi ve programa alındı.

İstanbul ve Türkiye için önerdiğim proje ve stratejilerin anlaşılması ve uygulamaya konması 10-15 yıl alsa da, projelerim kısmen farklılaştırılmış olsa da bu vizyonlarımın Hükümetler tarafından bir bir gerçekleştirilmesi beni mutlu ediyor. Ben bu projeleri bir siyasi parti için değil Ülkemin insanlarının ve kentlerinin refahı, güvenliği ve güzelliği için hazırladım ve hazırlıyorum.

İstanbul Boğazı’na Tüpgeçiş fikri yalnız benim değildi. Osmanlı zamanından bu yana Boğaziçi’nin alttan geçilmesi için düşünceler vardı. Sn. Dalan’ın, büyük taahhüt şirketlerimizin yabancılar ile bazı çalışmalar yaptıklarını biliyordum. Bu dev projeyi Istanbul adayı olduğum 1994 ve 1999 yerel seçimlerinde yeniden düzenleyerek Ülke gündemine getirdim. Tüpgeçiş projem raylı sistem ve araçları beraberce taşıyordu, bir taşla 2 kuş vuruyordu. Kopenhang-Malmö arası 17 km lik oto-ray Oresund Geçişi gibi örnekleri de vardı. Hükümet Projeyi ikiye böldü, sadece raylı sistem kaldı. Ancak ısrarlı uyarılarım üzerine doğruyu gördü ve lastik tekerlekli araçlar için daha güneyde 2. Tüpgeçiş’i ayrı bir proje olarak geçen yıl sessiz sedasız ihale etti. Ve bugün Sn. Başbakan temelini attı.

Biraz zaman biraz da para kaybı oldu, ancak Istanbul için bu vizyonum hedefine ulaştı.

Ben öncelikle bir bilim adamıyım. Kim yaparsa yapsın fikirlerimin hayata geçmesi, Istanbul’un, Türkiye’nin kazanması beni mutlu eder. Yeter ki proje doğru yapılsın.

Bir de ‘Bu projeyi Ahmet Vefik Alp gündeme getirmişti, düşünmüştü, hazırlamıştı’ şeklinde adımı ansalar o zaman havalara uçacağım…

Karayolu Tüpgeçiş projesi için uyarım ve dileğim Tarihi Yarımada’nın dokusuna zarar vermeyecek biçimde düzenlenerek Surların dışında kalması, esasen yayalaştırmak istediğimiz Yarımadaya ilave araç baskısı oluşturmaması, ve kıyılarda yapılacak tüp havalandırma merkezlerinin Surları gölgelemeyecek  biçimde tasarlanması.

Aman bunlara dikkat edilsin. Karayolu Tüpgeçiş Projesi Istanbul’a Ülkemize hayırlı olsun. Alkışlar Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve tüm emeği geçenlere.

(Gecekondu ve depreme karşı ‘Kapsül Evler’ projemle dar gelirliye ‘ayda 100 TL taksitle konut’ önerimi TOKI uygulamaya başladı. Ancak bu projenin kalbi olan süperprefabrikasyon  ‘endüstrileşmiş bina üretimi’ne henüz geçemedi. Tünel kalıp inşaat tarzına devam etti, Kapsül Ev sistemine kıyasla üretim daha yavaş, konut sayısı da düşük kaldı.

Deprem için Proje 3G, kısaca deprem özürlü yaspılarımızın yenilenebilmesi için ilave imar hakkı projem uygulanmaya başlandı. Ilk örnek Kadıköy, Fikirtepe olacak.

10 yıl evvel tasarladığım tarihi yarımadanın yayalaştırılması ‘Müzekent Istanbul’ Projemin küçük bir bölümü uygulamaya alındı. Sultanahmet bölgesine araç girmesi kısıtlandı.

Uzun zamandır savunduğum Monoray, diğer adıyla ‘Havaray’ yakında birçok kentimize gelecektir. Kocaeli’nde çalışmalar var. Başkan Topbaş Havaray’ı Istanbul için programına aldı.

1999 da ‘Altın Kıyı’ projemle Haydarpaşa-Harem’i düzenleyip ‘Selimiye Kışlası’nı 7 yıldızlı otel yapacağım’ derken Askerleri kızdıracağımı düşünenler oldu.  Hemen arkasından yönetim Haydarpaşa-Harem projesini getirdi, ancak o günkü haliyle biraz tartışmalı bir biçimde.

Tüpgeçişler ve 3. Köprü yapılsa dahi Istanbul ulaşımını rahatlatmak için Marmara üzerinden 50 km lik bypass TRANSMAR Pendik- Yeşilköy Oto-ray Yüzer Viyadük projem ve Kentiçi ulaşım için Boğaziçi Köprüsü altından Yüzertüp-Altın Üçgen projelerim er geç gerçekleşmek zorundadır.

Aynı şekilde 5 km’lik İzmir Körfez Geçişi, İzmir ulaşımı için vazgeçilmezdir.

alp

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bir İstanbul masalı; Takke düştü, kel göründü!..

Her ciddi sağanak ve fırtına ertesi altyapı özürlü İstanbul’umuzun ilkel yüzü ortaya çıkınca, bu tip yazılar basında ve ...