Yeni yılda sigarayı bırakın!

smoke

Yeni yıl heyecanıyla birlikte tutulamayan sözler, yapılması hayal olan ama inatla alınan kararlar; sohbetlerin ve karşılıklı girilen iddiaların ana konusu olmaya başladı.  En sık iddia konuları da, kilo verme ve sigarayı bırakma üzerine… 

Yeni yıl ile birlikte sağlığınız için kesinlikle almanız gereken kararlardan biri olan sigarayı bırakma konusunu, Hisar Intercontinental Hospital Sigarayı Bırakma Polikliniği Sorumlusu Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç ile konuştuk.       

Dünyada sigara içme yaygınlığı ile ilgili yapılan araştırmalarda, sigaradan dolayı her 10 saniyede bir kişinin öldüğünü ve bu sayının giderek arttığını dile getiren Dalkılıç; konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Sigarayı Bırakma Polikliniği’nde, sigara ile ilgili sorunların ve bağımlılığın aşılmasında en modern bıraktırma yöntemlerini kullanarak, sigara içmeye son verdirmeye, daha kaliteli ve sağlıklı yaşam sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye’de erken ölüme yol açan üç hastalığın (kalp hastalıkları, kanser, beyin damar hastalıkları) en önemli nedenleri arasında sigara geliyor. Sigara, aynı zamanda bu hastalıkların önlenebilir, kontrol edilebilir nedenleri arasında baş aktörlerden birisidir. 

Son yıllarda yapılan bilimsel içerikli araştırmalar; hamile kadınlarda, bebeklerde ve çocuklarda, ikinci el duman ya da pasif içiciliğinin zararlarının inanılmaz boyutlarda olduğunu gözler önüne sermiştir. Toplumun genelinde yaygın olarak kullanılan ve 10’lu yaşlara kadar düşmüş olan sigara bağımlılığı, sosyal ve psikolojik nedenlerle giderek artış gösteriyor. Bunların yanı sıra yazılı ve görsel araçlarda kullanılan reklam, kişi ve diğer öğelere özenti ve aidiyet duygusu da, bu bağımlılığın artmasında önemli role sahip… 

Bu soruna duyarsız kalmayan hastanemiz bünyesinde sağlıklı nesillere ve sağlıklı bir çevreye sahip olmak için kurduğumuz Sigarasız Yaşam Polikliniği’nde; tamamen bilimsel, kanıtlara dayalı tıbbi tedaviler yanında sigaranın zararlarını gösteren check-up programları, karbonmonoksit (CO) ölçümü, uzman psikiyatrist eşliğinde psikoterapi ile bütünleşmiş tetkik ve tedavi protokolleri ile başarılı bir tedavi hedefliyoruz. 

Sigarayı bırakmaya kesin karar veren sigara bağımlısı hastalarımız randevulu olarak polikliniğimize başvurdukları takdirde, muayene ve 2-4-6 haftalık kontrolleri yapılarak programa alınmaktadırlar. Sonrasında ise belli aralıklarla, özel veya grup şeklinde psikoterapi ile tedavilerini destekliyoruz.”

 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Bulgurlu’ya aile sağlığı merkezi

Üsküdar Bulgurlu’da temeli 11 ay önce atılan ve yakınlarda kaybettiğimiz Memduh Cumhur’un adının verildiği aile sağlığı merkezi, düzenlenen ...