Beykoz Riva Deresi için önerge…

1

CHP’li Beykoz Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis Üyeleri, Beykoz ilçesinin sorunlarını 2011 Aralık ayı meclis toplantılarında da gündeme getirmeye devam ettiler.

CHP’liler, hazırladıkları önergelerle Riva Deresi Sancaktepe Paşaköy’de bulunan arıtma tesisi ve bu güzergâhta bulunan birçok sanayi tesisi atıklarının arıtılmadan dereye verilmesi sonucu önemli ölçüde kirlilik yaşandığını, büyük oranda balık ölümleri gerçekleştiğini ve Beykoz Öğümce ile Bozhane Köyü’ne bağlanan Riva Deresi üzerindeki köprünün hafriyat kamyonlarının verdiği hasar sebebiyle haftalardır kapalı olduğu, okullara giden öğrencilerin ve vatandaşların köprüyü kullanamamaları sebebi ile zorluklar yaşadıklarını, kamu kurum ve kuruluşları yetkililerin dikkatlerine sundular.

Beş yıl önce Riva Deresi’nde balık tutulurken, bugün canlı dahi yaşayamaz hale gelmesinin nedeni nedir? Bu konuda alınması düşünülen önlemler nelerdir? Hafriyat kamyonları köprüye hasar verdi. Okullara giden öğrenciler ve vatandaşlar köprüyü kullanamamaları sebebi ile zorluklar yaşıyorlar. Yetkililer vurdumduymaz!

Beykoz Riva Deresi’nde balıklar ölüyor…

CHP Beykoz, İBB Meclisi ve İl Genel Meclis Üyeleri; muhtarların ve vatandaşların şikâyetleri ve talepleri üzerine yerinde inceleme gerçekleştirerek, yaşanan sorunları görev yaptıkları Meclisin gündemine taşıdılar. 

2

CHP İBB Meclis Üyeleri Nihat Arıcan, Naci Candaş, Nurkal Dedetaş, Dr. Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar imzaları ile verilen yazılı soru önergelerinde şu hususlara değinildi:

“Riva Deresi Sancaktepe Paşaköy’de bulunan arıtma tesisi ve bu güzergâhta bulunan birçok sanayi tesisi atıklarının arıtılmadan dereye verilmesi sonucu, önemli ölçüde kirlilik yaşanmaktadır. Bu kapsamda;

1. Paşaköy Arıtma Tesisi 01.01.2011-15.12.2011 tarihleri arasında hangi tarihlerde ve hangi süre ile devre dışı kalmıştır? Gerekçesi nedir? Hangi işlemler yapılmıştır?

2. Anılan arıtma tesisi kim tarafından işletilmektedir?

3. Riva deresi boyunca hangi sanayi kuruluşları yer almaktadır? Bunların hangilerinde arıtma tesisi vardır? Arıtma tesisi bulunan kuruluşlarda hangi aralıklarla denetim yapılmaktadır? En son denetim tarihi ve sonuçları nedir?  01.01.2011-15.12.2011 tarihleri arasında bu tesislerde yapılan denetimler sonucu menfi tespit var mıdır? Varsa yapılan işlemler nelerdir?

4. Bundan 5 yıl önce bu derede balık tutulurken, bugün canlı dahi yaşayamaz hale gelmesinin nedeni nedir?

5. Bu konuda alınması düşünülen önlemler nelerdir?

6. Riva’da anılan dere kenarına bu yıl dökülen kaçak hafriyat ile geçmişte dökülen hafriyat için hangi işlemler yapılmıştır?”

3

(Fotoğraflar: www.dogushaber.com)

 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Genç yetenekler Satranç Turnuvası’nda yarıştı

Sancaktepe Genç Gelecek Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. ZİHİN JİMNASTİĞİ İÇİN… Genç Gelecek ...