Yapay zeka ile ulaşım daha güvenli olacak…

1

Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracıyla otomotiv alanında bir ilke imza atan Okan Üniversitesi, “Akıllı Ulaşım Teknolojileri Çalıştayı” ile alanında uzman isimleri biraraya getirerek, ulaşım konusuna yeni bir bakış açısı daha geliştirdi.

Okan Üniversitesi, Tuzla Kampüsü’nde gerçekleşen Çalıştay’da, özel kesim çalışanları ve karar vericileri ile akademisyenleri biraraya getirerek; araştırma konularında işbirliği imkanlarını geliştirmek amacıyla ortak bir yol haritası oluşturulmasına katkı sağladı.

Akıllı Ulaşım Teknolojileri Çalıştayı ve Sergisi’ne; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız, Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan ve Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kutda katıldı.

Okan Üniversitesi İnşaat Fakültesi laboratuar açılışını yapan Binali Yıldırım; “Kimse İstanbul’un trafiği bitirilebilir diye konuşmasın. Önemli olan trafiğin katlanılabilir, akışkanlığın sağlanabilir olmasıdır. Metrobüs, tramvay ve metro hattı ile başladığımız çalışmalara tüm hızıyla devam edeceğiz” dedi.

Akıllı altyapı sistemleri…

Çalıştayda üzerinde durulan konulardan bir diğeri ise, akıllı altyapı sistemleri oldu. Akıllı yollar, yer-uydu haberleşme ağları, harita-konum bilgi sistemleri, sağlık ve güvenlik birimleriyle haberleşme sağlayan sistemlerin; trafik güvenliği, hava kirliliği, taşımadaki enerji verimliliği, insan ve yüklerin bir yerden bir yere daha hızlı ve daha güvenli ulaşımı gibi hayati konularda kolaylık sağladığı belirtildi.

Akıllı ulaşım teknolojileri araç maliyetlerini etkileyecek…

Araç maliyetlerini büyük oranda etkileyen elektronik sistemlerin büyük bir kısmının ithal edildiğinin vurgulandığı çalıştayda, elektronik sistemlerin araç maliyetlerine etkisinin 2011 yılında yüzde 30 civarındayken, bu oranın 2020 yıllında yüzde 50’nin üzerine çıkmasının beklendiği dile getirildi.

Bu arada, Bakan Yıldırım ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, çalıştay öncesi Okan Üniversitesi’nin sürücüsüz aracını ve çalışmaları yakından inceleme fırsatı buldular.

2

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Tuzla Belediyesi’nden Bilgi Evleri pikniği

Tuzla Belediyesi Bilgi Evleri, Akfırat mesire alanında yıl sonu pikniği düzenledi. Pikniğe katılan kursiyerler ve anneleri, yarışmalarda doyasıya ...