Valide Sultan Gemisi

Üsküdar Valide Sultan Gemisi, Boğaz ile bütünleşti

Üsküdar Belediyesi’nin Boğaz’ı herkes için ulaşılabilir kılmak amacıyla hayata geçirdiği 54 metrelik Üsküdar Valide Sultan Gemisi suya indirildi. Başta Üsküdarlılar olmak üzere tüm İstanbullulara ücretsiz kültür turları düzenlenecek gemide, Boğaz’da evlenme hayali kuran vatandaşların hayalleri de gerçekleşecek.

2 Ağustos Çarşamba günü organize edilen basın lansmanında; davetli gazeteci, yazar ve camiasının önde gelen isimlerine ilk Boğaz turu yapıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen; “Bu gemiyle birlikte tüm vatandaşlarımız İstanbul’un en güzel manzarasına, Üsküdar’ı Boğaz’dan izleyerek şahit olacaklar” dedi. Gemi inşasında emeği geçen firma yönetici ve isimlere plaketleri takdim edildi, ardından medya mensupları eşliğinde Boğaz’da kahvaltı gerçekleştirildi.

Valide Sultan Gemisi

580 YOLCU KAPASİTELİ…

Üsküdar Belediyesi tarafından, Boğaz’ı herkes için ulaşılabilir kılmak ve İstanbul’un zengin tarihini Boğaz’ın keyfine vararak anlatmak amacıyla yaptırılan 580 yolcu kapasiteli, 54 metrelik Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nin Üsküdar’dan başlayan rotasında Dolmabahçe, sahil şeridinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Anadolu Hisarı ve Çengelköy bulunuyor.

üsküdar belediye başkanı hilmi türkmen

BOĞAZ’DA GEZMEK HERKESİN HAKKI…

Suya indirme töreni öncesi yine gemide düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Türkmen; “Boğaz’da gezmek herkesin hakkı. Üsküdar Valide Sultan Gemisi, Üsküdar’ımıza, İstanbul’umuza ve Türkiye’mize hayırlı ve uğurlu olsun. Gemi, Üsküdür’a ve İstanbul’a çok yakıştı. İstanbul’un denize en uzun kıyısı olan ilçelerinden biriyiz ama denizi ulaşım dışında, mecburiyetlerin haricinde yeterince kullanmıyoruz. Biz bu projeyi hayata geçirirken başta Üsküdarlılar olmak üzere vatandaşlarımıza İstanbul’un güzelliklerini bir de denizden göstermek, her gün düzenleyeceğimiz ücretsiz Boğaz turlarıyla zengin tarihimizi anlatmak istedik” ifadelerini kullandı. Türkmen, geminin cami kubbesini andıran kaptan köşkü ile demirli haldeyken de siluetle uyumlu olduğunu sözlerine ekledi.

BOĞAZ’DA EVLENMEK ARTIK HAYAL DEĞİL…

Hizmete başlayan Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde ücretsiz Boğaz turlarının yanı sıra Boğaz’da evlenme hayali kuran vatandaşların nikahları da kıyılabilecek. Düzenlenen tanıtım toplantısına, önümüzdeki günlerde Valide Sultan Gemisi’nde nikahı gerçekleşecek ilk çift olacak Gamze Sevinç ve Adem Şener de katıldı. Çifte bir ömür mutluluklar dileyen Türkmen; “Boğaz’da evlenmek sadece zengin insanların gerçekleştirebileceği bir eylem olmamalı. Boğaz herkes için ulaşılabilir olmalı düşüncesiyle talep eden vatandaşlarımızın başvurularını yaptıktan sonra nikah işlemleri de burada gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR TURLARINA TALHA UĞURLEL’İN SESİ EŞLİK EDECEK…

Boğaz’da her gün ücretsiz olarak gerçekleşecek kültür turlarına, tarih yazarı ve program sunucusu Talha Uğurluel’in sesi eşik edecek. Uğurluel, güzergah dahilinde gidilen camii, saray, köşk, yalı gibi yalıların hikayesini anlatacak.

GEMİ HAKKINDA…

İstanbul liman sınırlarında demir almak üzere 1 Ekim 2015’te projesine strart verilen geminin inşaatı, 1 Mart 2016 itibariyle Tuzla Sedef Tersanesi’nde başladı. Türk Loydu Klas Kuruluşu denetiminde inşaatı gerçekleşen Üsküdar Valide Sultan Gemisi, 40 ton yakıt kapasitesiyle çalışıyor ve 12,4 deniz mili hızda servis sağlıyor. 350 metreakre kapalı yolcu salonu bulunan gemide ayrıca, nikah ve özel organizasyonları gerçekleştirmeye yönelik ekipmanlar da mevcut bulunuyor.

Üsküdar Belediyesi’nin Boğaz’ı herkes için ulaşılabilir kılmak amacıyla hayata geçirdiği 54 metrelik Üsküdar Valide Sultan Gemisi suya indirildi…

 

 

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Orhan Ülker

Orhan Ülker, Üsküdar Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldu

İşadamı Orhan Ülker, CHP’den Üsküdar Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunu yaptı. Üsküdar Filizler Köfte’de 20 Ekim Cuma ...