Uğur Mumcu ve basın şehitleri anıldı

Ankara’daki evinin önünde bombalı saldırı sonucu ölen gazeteci-yazar Uğur Mumcu, katledilmesinin 25. yılında Kadıköy’de iki ayrı etkinlikle anıldı. Mumcu için ilk anma etkinliği Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlendi. Sonraki etkinlik ise Kadıköy Belediyesi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin birlikte organize ettiği “Türkiye’de Gazeteci Olmak, Gazeteci Ölmek” etkinliği oldu.

CHP Kadıköy İlçe Örgütü’nün çağrısıyla 24 Ocak Çarşamba günü bir araya gelen yüzlerce Kadıköylü “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” pankartı ile Altıyol Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin,  CHP PM Üyesi Kadir Gökmen Öğüt ve CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da katıldı.

Gazete Kadıköy’ün haberine göre Yürüyüşün sonunda CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin basın açıklamasını okudu.Uğur Mumcu’nun  araştırmacı gazeteciliğin ustalarından biri olduğunu söyleyen Narin, “Uğur Mumcu gerçeğin peşinde koşan bir gazeteciydi. 25 yıl önce öldürüldü ama yazdığı ve söylediği şeyler hala geçerliliğini koruyor. Kadıköy’de bile tiyatro oyunlarının yasaklandığı bir dönemde yaşıyoruz. Cesur ve özgür gazetecilerle direnmeye devam edeceğiz, onların yanında olacağız. Cumhuriyet’in değerleriyle beraber direnerek mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...