Üçüncü Köprü CHP’ye rağmen yapılacak!

3kopru

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, meclis kürsüsünde yaptığı konuşmasında, CHP’nin 3. Köprü ile ilgili verdiği araştırma önergesini verenler hakkında çarpıcı saptamalarda bulundu. Önergeyi verenlerin İstanbul’u da, Türkiye’yi de anlamamış kişiler olduğunu vurgulayan Kaya; “Bedenleri 2012 yılında yaşıyor olsa da, kafaları hala 1940’larda, 1960’larda, en iyi ihtimalle 1990’larda kalmış kişilerdir. Birinci ve İkinci Köprü nasıl bu zihniyete rağmen yapıldıysa, Üçüncü Köprü de aynı şekilde yapılacaktır” dedi.

Konuşmasına devam eden Kaya, Türkiye’nin geldiği yerin ve İstanbul’un ulaştığı düzeyin üçüncü havaalanını, deniz dibinden geçen raylı sistemi, teknoloji destekli trafik yöntemini nasıl gerektiriyorsa, aynı şekilde üçüncü köprüyü de ihtiyaç haline getirdiğini belirtti.

Önergede, “Projenin tekerine nasıl çomak sokabiliriz” niyetleri var… 

AZS_4879Ana muhalefet tarafından verilen önergenin, yol göstermekten öte projeyi engellemeye yönelik olduğunu ifade eden Kaya; “Üçüncü Köprü’nün İstanbul için bir ihtiyaç olmadığını söyleyebilecek vicdan sahibi hiçkimsenin çıkmayacağına inanıyorum. Bu işin yöntemi, güzergâhı ve usulü ile ilgili tartışmalar ayrı bir konu. Biz böyle düşünürüz, siz başka türlü düşünürsünüz. Sonuçta ihtiyaçlar ve imkânlar bir araya getirilerek çözüm yolu bulunur ve uygulama aşamasına geçilir. Oysa Araştırma Önergesi’nin gerekçesine baktığımızda, sadece olumsuz görüşler zikredilmiştir. Nasıl bu projenin tekerine çomak sokabiliriz niyetleri vardır” dedi. 

Üçüncü Köprü, raylı sisteme alternatifmiş gibi gösteriliyor… 

Birinci ve İkinci Köprü’nün nasıl bu zihniyete rağmen yapıldığına değinen Kaya, Üçüncü Köprü’nün de aynı şekilde yapılacağını ve milletin hizmetine sokulacağını ifade etti. CHP’li milletvekilleri tarafından verilen Araştırma Önergesi’nde 3. Köprü’nün raylı siteme alternatif gibi gösterilmeye çalışıldığını belirten Kaya; “İstanbul’da bir raylı sistem seferberliği yaşanıyor. Marmaray, banliyo hatlarının modernleştirilmesi, metro ve tramvay hatları, raylı sistem projesinin önemli bir unsurları. Yakında hizmete girecek Kartal-Kadıköy Metrosu da aynı şekilde. 45 kilometreden 78 kilometreye çıkan İstanbul’daki raylı sistem, önümüzdeki yıl 213; 2023 yılın ise 640 kilometreye ulaşacak. 3. Köprü, raylı sistemim alternatifi değildir. Tam tersine entegre çözüm gerektiren, İstanbul ulaşımının tamamlayıcı unsurlarından biridir” dedi. 

Sözlerinin sonunda Kaya; “Köprüye önerge verenlerin köprü hayata geçtiğinde oradan keyifle ve konforla seyahat ederken bugünler akıllarına gelir ve bir parça da olsa mahcup olurlar” dedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...