Kadıköy fotoğrafçılarını arıyor…

2

Kadıköy Fotoğraf Merkezi ve Fotoamele Fotoğraf Grubu, önemli bir misyon üstlenerek, tarihte ve günümüzde farklı bir yere sahip olan Kadıköy’ün fotoğraf arşivini oluşturmaya hazırlanıyorlar.

“Cadde Cadde, Sokak Sokak Kadıköy” adı verilen proje ile ilçedeki tüm cadde ve sokaklar, ibadethaneler, okullar, tarihi yapılar, kısacası Kadıköy’e ait ne var ise, hepsi fotoğraflanarak bir arşiv oluşturulacak. Bir yıldan daha fazla sürecek olan projenin sonucunda, ortaya çıkan fotoğraflardan seçmeler yapılarak bir sergi açılacak. Daha sonra ise bir albüm yayınlanacak.

2000’li yılların tarihten çok şeyleri yok ettiğini söyleyen Proje Genel Koordinatörü Ayşe Küçükkurt; “1940-60’larda yapılan, 4-5 katlı bahçeli binalar hızla yok oluyor. Bu binaların yerinde soğuk, insanı kendinden uzaklaştıran çok katlı binalar varolmaya başlıyor. Oysa, her dönemin kendine ait bir dokusu var. İnsan bu şehirde çocukluğunu kaybediyor. Çocukken gezdiğiniz, saklambaç oynadığınız sokaklar bir bakıyorsunuz yok olmuş. Bunu gelecek nesillere taşımanın en güzel yolu fotoğraf… Biz de böyle bir proje başlattık. Cadde Cadde, Sokak Sokak Kadıköy’ü fotoğraflayacağız” dedi.

Kadıköy’den sonra İstanbul’un diğer ilçelerinde de aynı çalışmayı yapacaklarını söyleyen Küçükkurt, projeye katılmak isteyen temel fotoğraf bilgisine sahip herkesin kendileriyle iletişime geçebileceklerini belirtti. Projeye katılmak isteyip de temel fotoğraf bilgisine sahip olmayanlar için de, Kadıköy Fotoğraf Merkezi’nde indirimli eğitimler düzenlenecek.  Projeye katılmak isteyen herkesin, elinde herhangi bir dijital fotoğraf makinesi olması yeterli… 

1

Başvurular Şubat sonuna kadar…

Henüz başlangıç aşamasında olan proje için şu an başvurular kabul ediliyor. Projeye katılmak isteyenlerin özgeçmişlerini Ayşe Küçükkurt’a ulaştırmaları yeterli. Başvurular, Şubat ayının sonuna kadar alınacak. Daha sonra, başvuruda bulunanlar bir toplantıya çağırılacak. Toplantıda, Kadıköy haritası üzerinde herkes çekim yapacağı bölgeleri belirleyecek. Aylık toplantılar yapılarak, çekilen fotoğraflar üzerinde değerlendirmeler yapılacak. Projenin sonunda ise bir sergi açılacak.

Henüz proje için destekleyici arayışı içinde olduklarını söyleyen Küçükkurt; “Projeye katılım tamamen ücretsiz. Eğer destekleyici bulamazsak, sergi ve albüm masrafları katılımcılara pay edilecek” diye konuştu.

Projeyle ilgili (0216) 405 22 62 numaralı telefondan veya  www.fotoamele.com internet adresinden bilgi alınabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi’ne Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü

Kadıköy Belediyesi, bu yıl Eğitim Mahallesi’nde hizmete giren “Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi ile Türkiye ...